Naktis Obelynėje

Kūrybinis bendruomeninis projektas ,,Šiuolaikinės seniūnijos“, prasidėjęs dar 2019 m. ,,Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ metu ir skatinęs susitelkimą, stiprių ryšių kūrimą bei Kauno rajono unikalumo, istorijos, tradicijų ir legendų aktyvų reprezentavimą 2023-aisiais įžengė ir į prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybą-memorialinį muziejų. Projektas ,,Obelynė: kultūros ir metų ratu“ įgauna pagreitį – prof. Tado Ivanausko memorialinėje sodyboje visus metus lankytojų lauks renginiai, iniciatyvos ir veiklos. Paskutinis jų – birželio 9 d. vykęs renginys „Naktis Obelynėje“. „Daugelis vietos gyventojų memorialinę Prof. Tado Ivanausko sodybą, ją supančius sodą bei dendrologinį parką puikiai žino ir yra juose lankęsi dieną. Tačiau kaip ši vieta atrodo naktį? Kokie kvapai, garsai, gyvūnai ir vabzdžiai čia karaliauja?“ – klausia organizatoriai.

Obelynės lankytojus džiugina 1000 rankų sukurta meninė instaliacija
Pavasario sezoną Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus pradėjo pakviesdamas aplinkinių seniūnijų bendruomenes jungtis į iniciatyvą  „1000 paukščių Obelynei“. Jos metu 1000 Akademijos ir aplinkinių seniūnijų bendruomenės narių spalvino iš medžio išpjautus paukštelius, o į projekto organizatorių rankas sugrįžę margieji nusileido į meninę instaliaciją – 5 iš vielos tinklo pagaminti debesys ir ant jų kabantys paukšteliai pakibo šermukšnių ir lazdynų alėjoje, kur džiugins lankytojus visą 2023-ųjų vasarą ir rudenį.

Moksleiviai savarankiškai tęsia Kaunas 2022 pradėtas veiklas
Kauno rajono muziejus, kurio vienas padalinių yra Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus, džiaugiasi, kad pavasarį į bendruomenes nukreipta iniciatyva „1000 paukščių Obelynei“ sulaukė atsako ir Akademijoje gyvenantis jaunimas ne tik tapto aktyviais organizuoto projekto dalyviais, bet ir patys ėmėsi kūrybinių iniciatyvų. Ypač džiaugiamės, kad Obelynė tampa svarbi jaunimui, o ne tik vyresnei kartai, kurai ši vieta kelia jaunystės sentimentus.

Dar 2021 m. Akademijos šiuolaikinės seniūnijos organizatoriai (Akademijos bendruomenės centras) kvietė Ugnės Karvelis gimnazijos vaikus kartu su poetu, režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu sukurti filmą apie Akademijos miestelį prie Kauno ir ten Marvos forte „gyvenančius“ I-ojo ir II-ojo pasaulinio karų vaiduoklius. Moksleiviai kūrė scenarijų, galvojo savo vaidinamų personažų istorijas ir džiaugiasi galėdami pristatyti pirmąjį filmą „PROJEKTAS“.

Šiais metais du moksleiviai, paskatinti „LOKALI: made in Akademia“ direktorės Kristinos Šiožinienės, ėmėsi kurti dokumentinį filmą. Moksleiviai ėmė interviu iš Akademijos ir Ringaudų bendruomenės narių, prašydami pasidalinti prisiminimais, kas jiems asmeniškai yra Obelynė – juk daugelis, tuo metu dar apleistame parke, yra leidę vaikystės, jaunystės dienas, ėję į pasimatymus, pabėgę nuo miesto šurmulio ir griežtos suaugusiųjų akies moksleiviškai vakaroję. Kai kas į parką ateidavo su vaikais, o kai kas, netgi yra šventę vestuves. Bendruomenės narių pasakojimai sugulė į filmą „Šimtmečio derlius“, kuris pristatytas birželio 9 d. renginyje „Naktis Obelynėje“.

Filmą režisavęs ir montavęs Margiris Bajoriūnas teigia, kad „savarankiškai bandyti tęsti veiklą ir kurti filmą  susijusį su vietine bendruomene man buvo lengva ir paprasta. Pažįstami šilti veidai ir drauge naujos, bet ne svetimos istorijos man kaip namai. Su Vytaute lankėme mokyklą Akademijoje, ten bendrus projektus, visi mūsų draugai iš ten, todėl vietos istorijos mums įdomios ir svarbios“.

Studentų dovana Ringaudams – laisvalaikio zona Obelynėje
Kauno rajono muziejus buvo nustebintas dar vienos netikėtos jaunimo iniciatyvos – kreipėsi penki  Vytauto Didžiojo universiteto programos Kūrybiško verslo ir inovacijų dizainas pirmakursiai. Vienas jų – studentas  Valdas Palubinskas pasakoja, kad „vasario mėnesį paskaitų metu gavome užduotį – sukurti projektą bendruomenei. Ilgai negalvojome ir pasirinkome Ringaudus – itin sparčiai augantį Kauno rajono miestelį. Klausėmės bendruomenės įžvalgų socialiniuose tinkluose, stebėjome aplinką, tikėdamiesi pamatyti, ko vis dėlto ringaudiškiams gali trūkti. Atlikę tyrimą išsikėlėme tikslą: sukurti lauko laisvalaikio erdvę, kurioje Ringaudiškių šeimos, draugai ir net augintiniai galėtų šiltais vasaros vakarais susiburti ir praleisti laiką. Tam tinkamiausia erdve mums pasirodė Obelynės dendrologinis parkas“. Su studentais aptarus jų viziją buvo nuspręsta parko teritorijoje įrengti gultus, pikniko stalus ir vietą griliui. Laisvalaikio zonos sukūrimu, paramos šiai iniciatyvai ieškojimu rūpinosi patys studentai.

Nuo bendruomeninių iniciatyvų iki gamtos pažinimo
Kovo 8 d. vykusioje inkilų kėlimo šventėje Obelynėje susitikome su gamtos fotografu Mariumi Čepuliu. Tąkart pasakojęs apie paukščius fotografas žadėjo sugrįžti su paskaita apie gamtą naktį. Tad jį sutiksime ir renginyje „Naktis Obelynėje“ kas geriau gali papasakoti apie naktinę gamtą, jei ne žmogus, su kamera gero kadro tykantis valandų valandas.

Tuo tarpu Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologai pravedė nepamirštamą edukaciją. Vabzdžių tyrinėtojai ir specialistai ne tik papasakojo, kaip yra gaudomi naktiniai vabzdžiai, tačiau gyvai pademonstravo visiems lankytojams.

Renginio programa:
20.00 val. dokumentinio filmo „Šimtmečio derlius“ pristatymas;
20.30 val. VDU Kūrybiško verslo ir inovacijų dizaino studentų iniciatyvos „Geras darbas“ Ringaudams pristatymas ir viktorina;
21.00 val. Mariaus Čepulio paskaita „Naktis gamtoje“;
22.00 val. žaidimas „Naktinė medžioklė Obelynėje“ su rėmėjo „Žali žali“ siurprizais;
22.30 val. Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologų edukacija „Naktiniai vabzdžiai Obelynėje“ – sužinosite viską apie naktinius vabzdžius ir jų gaudymą (bus galimybė likti su entomologais gaudyti vabzdžių);

Renginio organizatorius: Kauno rajono muziejus
Draugai ir partneriai: Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, „Žali žali“.

Šis renginys – Kauno rajono savivaldybės finansuojamų projektų „Šiuolaikinės seniūnijos“ ir „Naujų pojūčių banga-2“dalis. Lauksime susitikimo šiame ir būsimuose Šiuolaikinių seniūnijų projekto „Obelynė: gamtos ir kultūros metų ratu“ renginiuose.

Renginio nuoroda.