Tarptautinis žemės meno festivalis „Land Art 2016“

Raudondvario pilies parke menas, kuris nustebina

Rugpjūčio 15 dieną senasis Raudondvario pilies parkas taps garsiausių žemės meno (Land Art) menininkų kūrybos scena, kuri sukvies menininkus iš Lietuvos, Italijos, Šveicarijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos, Baltarusijos, Kazachstano, Ispanijos.

Penkias dienas pilies parke bus kuriamos kompozicijos, skulptūros, objektai. Meno kūriniai iš gamtinių medžiagų yra pavaldūs metų laikams, gamtai, joje vykstantiems klimatiniams pokyčiams ir reiškiniams. Tai menas – gamtos dalis, prie kurio savo ranką pridėjo menininkas. Viskas labai paprasta, tačiau neįprasta.

Peter Hess, atnešęs iš Šveicarijos šią idėją į Raudondvarį, paprašytas vienu sakiniu apibūdinti Lietuvoje pirmuosius žingsnius žengiantį meną, sakė: „Žemės menas yra tai, kas turi nustebinti atėjusįjį į jam įprastą vietą, aplinką. Menininko prisilietimas turi būti toks, kad po to, kai kūrinys, veikiamas vėjo, lietaus, saulės, galėtų vėl sugrįžti į gamtą ir tapti jos dalimi.“

„Meno kūriniai parke liks ir po plenero tol, kol sunyks ir sugrįš į gamtą. Jų forma, struktūra, grožis, priklauso nuo metų laikų, oro sąlygų, kurios juos tiesiogiai veikia ir keičia“, – sako šveicaras Peter Hess, pradėjęs populiarinti šią meno rūšį Šveicarijoje, o per savo mokinį, žinomą floristą Marijų Gvildį, dabar skleidžia Lietuvoje.

Šių metų festivalis ypatingas tuo, kad darbus kurs ir parko erdvėje įkomponuos menininkai, atvykstantys klausytis paskaitų apie žemės meną. Tokią idėją pasiūlė Gabriele Meneguzzi, menininkas iš Italijos, tokius principus taikantis prestižiniame „Humus Park“ festivalyje Italijoje.

Ispanas Jordi Pascual pasidalins ilgamete patirtimi organizuojant žemės meno festivalius urbanizuotose erdvėse. Šis menininkas yra ilgametis festivalio „Girona Temps de Flors“ patarėjas ir darbo grupės meno vadovas, todėl Raudondvario žemės meno festivalyje galime tikėtis objektų, skirtų ne tik parkui, bet ir statiniams ar mažajai architektūrai.

Vadim Kazanskiy (Rusija) ir Zygmunt Sieradzan (Lenkija) pelnytai laikomi šių dienų floristikos vedliais. Šie menininkai turi puikios darbo technikos įgūdžius ir objektai, atsirasiantys Raudondvaryje, turėtų būti įdomūs tiems, kuriems svarbus atlikimo būdas ir technika.

Taip pat pirmą kartą festivalio metu vyks atviros Ritos Bagdzevičiūtės meistriškumo pamokos. Jų metu bus audžiamas kilimas iš gamtinių medžiagų. Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į tradicinius Lietuvos liaudies dailiuosius amatus.

Skulptorius Kęstutis Lanauskas į festivalį sukvies besidominčius sniego skulptūromis. Menininkas pristatys šios meno formos pasaulines tendencijas ir savo darbus, kuriuos sukūrė Japonijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kitose šalyse.

Asta Balčiūnienė laikinose lauko dirbtuvėse supažindins su ekologiško rankų darbo muilo gamybos paslaptimis.

Pagrindiniai šių metų festivalio principai: menas, istorija, švietėjiškumas.

Rugpjūčio 19 dieną 19 val. vyks festivalio metu Raudondvaryje sukurtų darbų pristatymas.