DANUTĖ MARIJA KALESINSKAITĖ-SELMISTRAITIENĖ

danute marija

Gimė 1951 m. spalio 7 d. Liubavo k., Kalvarijos savivaldybėje.

Dailininkė – Lietuvos dailininkų sąjungos narė nuo 1997 m.

1970 m. baigė Kalvarijos vidurinę mokyklą. 1970–1974 m. mokėsi rūbų modeliavimo Stepo Žuko taikomosios dailės technikume. Nuo 1978 m. studijavo tekstilės ir lengvosios pramonės dirbinių meninę apdailą ir modeliavimą LTSR valstybinio dailės instituto Kauno skyriuje (dabar Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetas). 1985 m. baigė šią aukštąją mokyklą ir įgijo dailininkės-tekstilininkės technologės specialybę.

Dailininkės Danutės Marijos Selmistraitienės gobelenų paroda Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje yra viena parodų, kurią gali suprasti kiekvienas ir mėgautis čia rodomais tekstilės kūriniais. Išausti sienos kilimai patraukia dėmesį meistriškai sudėliotomis dėmėmis, realistiniais vaizdais, perpintais geometrinių formų ir grakščių linijų, netikėtai drąsių, nuo pastelinių tonų iki atvirų spalvų, potėpių. Kiekvienas kūrinys atskleidžia dailininkės norą savaip parodyti gamtos grožį ir atskleisti sienos kilimo, kaip meno kūrinio, unikalumą. Nors kilimai sukurti anksčiau, tačiau kūrybinė mintis ir jos materializavimas meno kūriniuose – nepavaldūs laikui.

Dailininkė Marija Dūdienė, kalbėdama apie D. M. Kalesinskaitės-Selmistraitienės kūrybą, sako: „Dailininkė mėgsta savo kompozicijose naudoti realių formų faunos motyvus, santūriai įvedant laisvų potėpių bei linijų akcentus, tačiau ne svetimi ir geometrinių elementų derinimai, ir laisvesnių potėpių improvizacijos. Įgyvendinant sumanytą darbą medžiagoje, praktikuojamas klasikinis gobeleno audimo būdas, tik kai kur, panaudojant džiuto pluoštelius, įnešančius šiek tiek įvairovės.“

Dailininkė doc. Vitalija Bartkuvienė apie šios parodos autorės kūrybą atsiliepė taip: „D. M. Selmistraitienės gobelenų tendencija-forma tradicinė, kompozicija ornamentinė, abstrakti, arba gamtos formų motyvais. Įdomūs faktūrų, kolorito ieškojimai. Imponuoja dydžiai, geras techninis atlikimas. Spalvinė skalė labai plati, kartais šiek tiek netikėta, kas suteikia kūriniui originalumo.“

„Autorės gobelenams būdingas temų įvairumas ir plati apmąstymų skalė. Kai kurie iš jų yra filosofinių kontempliacijų atspindys. Danutės gobelenams būdinga stipri dinamika, kuriai išreikšti panaudojamas susikertančių įstrižainių kompozicijos, šviesėjančių ir tamsėjančių spalvų ritmika,“ – taip apibūdina D. M. Kalesinskaitės-Selmistraitienės kūrybą dailininkas A. Valdas Petraitis.

Dailininkės ir dailės pedagogės nueitą gyvenimo ir kūrybos kelią įprasmina jos credoRyšys tarp Dangaus ir Žemės, materijos ir dvasios.

Nuo 1974 m. iki dabar D. M. Kalesinskaitė-Selmistraitienė sukūrė 69 sienos kilimus, kurių savininkais yra Lietuvos bankai, įvairios valstybės institucijos, Vokietijos bažnyčių bendruomenės, privatūs asmenys Lietuvoje ir užsienyje: Vokietijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje.

 Teksto autorius Zigmas Kalesinskas

2016 m. spalio 7 d. Kauno rajono muziejuje įvyko Danutės Marijos Kalesinskaitės-Selmistraitienės parodos atidarymas.