Kauno rajono muziejaus edukacinės programos


PAŽINTIS SU KALVYSTE – Tradicinių amatų centre   

Edukacija skirta 1–7 klasių mokiniams.

Tradicinių amatų centre Jūs susipažinsite su seniausiu amatu – kalvyste. Apžiūrėsite kalvę ir čia esančius įrenginius. Pagrindinis kalvės įrenginys – žaizdras, kuriame dega akmens anglis. Pristatysime pučiamo oro srauto rankomis ar kojomis varomas dumples ir ventiliatorius, priekalą, kūjus, spaustuvus, tekėlus, gręžimo stakles, vandens lovį geležiai grūdinti, įvairaus dydžio ir formų reples, žnyples, sriegpjoves, kirstukus, pramuštukus, arklio kanopų valymo skustukus ir kt. Supažindinsime su pasagų gamybos ypatumais, demonstruosime metalo raitinimą ir tąsumą.

Edukacija vyksta Tradicinių amatų centro patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 652 26 084.

Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina: 6,00 €.


„XIX a. pab.–XX a. pr. LIETUVOS ŽEMĖS ŪKIO MAŠINOS IR AGREGATAI – Tradicinių amatų centre  

Muziejaus ekspozicijoje – XIX a. pabaigos–XX a. pradžios Lietuvos žemės ūkio technika, buities rakandai ir darbo įrankiai. Čia eksponuojami iš įvairių Lietuvos kampelių surinkti dar prieškario metais užsieniečių ir lietuvių pagaminti varikliai, žemės ūkio technika, automobiliai, tarpukario Lietuvos kaime meistrų naudoti darbo įrankiai, namų apyvokos daiktai. Didžioji dalis technikos yra suremontuota ir gali būti naudojama. Muziejaus filiale galima išvysti ir itin retų mechanizmų – vinių kalimo mašiną, didžiąją kuliamąją, moglius, kalvio naudotą amfibiją ir kt.

Edukacija pradedama demonstruojant medinius kastuvą ir noragą, vėliau apžiūrimos akėčios, drapokai ir kt. technika. Dalyviai visus juos gali liesti, susipažinti detaliai su konstrukcijomis.

Edukacijos metu taip pat pristatomas arklių sukamasis maniežas, skiedrų gamybos mašina, susipažįstama su įvairaus dydžio kuliamosiomis (kombainais) mašinomis, kitais su grūdu apdirbimu susijusiais agregatais.

Kita stotelė – varikliai. Kolekcija gausi 1915–1950 metais pagamintų variklių įvairove. Edukatorius pristato vokiečių, austrų, rusų, anglų pagamintus variklius, supažindina su jų veikimo principais, degimo sistema.

Svarbią vietą muziejaus ekspozicijoje užima 1910 metais pagaminta garo mašina, kuri laikoma unikalia, nes buvo kūrenama anglimis.

Dar viena stotelė – žemės ūkio traktoriai. Kolekcijoje 1920–1960 metų traktoriai. Jų čia yra 10. Dalyvių dėmesį traukia Lanz-buldoy vokiečių 1929 metų, „Universal“ rusų 1940 metų gamybos traktoriai. Edukacijos dalyviai kviečiami prie šio traktoriaus nusifotografuoti.

Edukacijos pabaigoje dalis technikos užvedama.

Edukacija vyksta Tradicinių amatų centro patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 656 13675.
Edukacinės veiklos trukmė iki 2 valandų.


RAUDONDVARIO GRAFŲ TIŠKEVIČIŲ ROJAUS SODAS – Raudondvario dvaro rūmuose     

Grafų Tiškevičių ekspozicijoje, kurioje yra jų kelionių po pasaulį nuotraukos, pasakojama apie XIX – XX a. pr. Raudondvario dvare buvusią įspūdingaus sodą. Dalyviams papasakojama apie Rojaus sodo baseinėliuose gyvenusius mažus aligatorius (krokodilus), parodomos šių gyvūnų nuotraukos ir nufilmuoti vaizdai iš vietovių, kuriose jie gyvena gamtoje. Vėliau, čia pat, muziejaus ekspozicijoje, lipdomi iš smėlio aligatoriai. Tarp pirščiukų byrančio drėgno smėlio pojūtis, pakeri vaikus ir sukuria kūrybingą atmosferą.

Registracija iš anksto telefonu (8 37) 449 601, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė iki 45 min.
Kaina asmeniui 3,00 €.


PAŽINTIS SU LIETUVOS MUZIKOS PATRIARCHU JUOZU NAUJALIU KITAIP (1–4 KL.) – Raudondvario dvaro rūmuose    

PAŽINTIS SU LIETUVOS MUZIKOS PATRIARCHU JUOZU NAUJALIU (5–8 KL.) – Raudondvario dvaro rūmuose

PAŽINTIS SU LIETUVOS MUZIKOS PATRIARCHU JUOZU NAUJALIU (9–12 KL.) – Raudondvario dvaro rūmuose

Atvykusiems į Raudondvario dvarą, trumpai pristatysime dvaro ir čia įkurto Kauno rajono muziejaus istoriją. Viena iš muziejaus erdvių skirta kompozitoriui Juozui Naujaliui, lietuvių muzikos patriarchui.

Juozo Naujalio gyvenimą, kūrybą, veiklą ir to laikmečio buvusias politi verdana, geneva, sans-serif;”>Juozo Naujalio gyvenimC kūrybą, veiklą ir to laikmečio buvusias politi verdana, geneva, sans-serif;”>Juozo Naujalio gyvenimą, kūrybą, veiklą ir to laikmečio buvusias politines bei ekonomines aplinkybes pristatysime rodydami animuotą pasakojimą muziejaus terminale ir gyvu pasakojimu, iliustruotu autentiškais eksponatais muziejaus ekspozicijoje, klausysimės įva4 muziejaus terminale ir gyvu pasakojimu, iliustruotu autentiškais eksponatais muziejaus ekspozicijoje, klausysimės įvairių žanrų kompozitoriaus kūrinių.

Siekiant įtvirtinti ir pagilinti gautą informaciją, atliekamos praktinės užduotys tiek naudojantis muziejaus terminalu, tiek dirbant individualiai ir grupėse, atsižvelgiant į amžiaus tarpsnius, su gautomis užduotimis.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Užsiėmimo trukmė – 1 val. Kaina 3,00 .


SENIEJI DVARO LAIŠKAI – Raudondvario dvaro rūmuose 

 

Edukacinė veikla 1-7 klasių moksleiviams.

Ar esate kada nors rašę laišką? O ar esate gavę laišką? O ar patys esate jį išsiuntę? Susipažinti su senuoju laiškų rašymu bei įrankiais, kurie buvo naudojami laiškams rašyti, jums padės Kauno rajono muziejaus muziejininkai. Edukacinio užsiėmimo metu pademonstruosime laiškus, kuriuos rašė Raudondvario dvaro grafai Tiškevičiai. Susipažinsite su įrankiais, kurie buvo naudojami laiškams rašyti.

Paplušėję ir patys parašysite laišką artimam žmogui. Ant voko užrašysite vardą ir pavardę, tikslų adresą. Su vašku ir antspaudu užantspauduosite ir įmesite į dėžutę. Mums beliks tik jį išsiųsti.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė iki 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


GYVAS PAVEIKSLAS SU GRAFIENE ROZALIJA – Raudondvario dvaro rūmuose 

 

Edukacinė veikla 1-4 klasių moksleiviams.

Atvykusiems į Raudondvario dvarą ponia Rozalija trumpai pristatys dvaro istoriją, papasakos apie čia gyvenusius grafus Tiškevičius. Vaikų ir paauglių auklėjimui dvare buvo skiriamas didžiulis dėmesys. Ponia Rozalija supažindins jus kaip tuomet per įvairius žaidimus ir užsiėmimus buvo auklėjami vaikai. Kartu išbandysite fantus bei kitus žaidimus. Vėliau kursite gyvuosius paveikslus bei fotografuositės su ponia Rozalija, o bendrą nuotrauką parsivešite į savo mokyklą.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 5,00 €.


GRAFO TIŠKEVIČIAUS DIRBTUVĖS – ŽAISMINGA CIANOTIPIJA. Raudondvario dvaro rūmuose

Visai šeimai skirtos edukacijos dalyviai susipažins su grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijomis ir pasitelkę cianotipijos techniką bei gamtinę medžiagą gali sukurti unikalius kūrinius. 1842 metais išrastas cianotipinis spausdinimas – nesudėtingas bei atviras kūrybiniams sprendimams fotografinio atvaizdo išgavimo procesas, mėgiamas ir vaikų, ir suaugusių.

Iš Lietuvos kilęs, didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Prancūzijoje, bet nuolat į savo vasaros rezidenciją Raudondvaryje grįždavęs grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852–1935) kelis dešimtmečius rimtai užsiiminėjo fotografija. Jis buvo Prancūzijos fotografijos draugijos ir Paryžiaus fotoklubo narys, piktorialinės fotografijos meistras, aktyviai dalyvavo Europos fotografų judėjime.

Ilgai manyta, kad grafo nuotraukų negatyvai ir atspaudai prarasti per gaisrą, apie jo kūrybą buvo sprendžiama iš negausių originalų ir publikacijų spaudoje, skelbtų jam gyvam esant. Galbūt todėl B. H. Tiškevičius, kaip fotografas, beveik visą XX a. Europoje buvo mažai žinomas ir prisimintas tik amžiaus pabaigoje radus išlikusių nuotraukų.

Kauno rajono muziejus tapo daugiausiai Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijų turintis muziejus pasaulyje. Edukacijos teorinės dalies metu dirbtuvų dalyviams suteikiama galimybė pamatyti fonduose saugomas nuotraukas. Edukacijos dalyviai supažindinami su itin glausta fotografijos istorija, sužino, kas yra „gyvieji paveikslai“, cianotipija, išgirsta apie tyrinėti pasaulį įkvepiančius grafo Benedikto Tiškevičiaus pomėgius. Praktinės dalies metu edukacijos dalyviai kuria savo meno kūrinius su grafo užfiksuotais vaizdais.

Tai nauja Kauno rajono muziejaus edukacinė veikla, skirta visai šeimai ir puikiai tinkama moksleivių grupėms.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


SUSIKURK GIMINĖS MEDĮ KAIP GRAFAS TIŠKEVIČIUS. Raudondvario dvaro rūmuose

Edukacijos metu moksleiviai susipažins su pagrindinėmis pagalbinės istorijos mokslo disciplinos – genealogijos – taisyklėmis. Kalbėsime apie giminės vardų reikšmes (pasirodo, įvairiais laikais vyravo skirtingos tiek apdarų, tiek ir vardų mados – Adalbertas ar Domicelė dabar skamba neįprastai, o kokie vardai buvo madingi jūsų senelių, prosenelių laikais?). Mintimis pakeliausime po esamus ir jau išnykusius dvarus ir kaimus; pakalbėsime apie protėvių užsiėmimus bei gyvenimo būdą.
Edukacinės veiklos metu vaikai kurs savo unikalų giminės medį – išsirinkę sau gražiausią modelį, braižys patys arba klijuos koliažą, kurį vėliau galės papildyti ir įsirėminę pasikabinti garbingoje namų vietoje.

Tai nauja Kauno rajono muziejaus edukacinė veikla, skirta visai šeimai ir puikiai tinkama moksleivių grupėms.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


SVAJONIŲ PAUKŠTĖS SKRYDIS PROF. TADO IVANAUSKO OBELYNĖJE. Raudondvario dvaro rūmuose

Kviečiame į smagią pažintį su profesoriumi T. Ivanausku: įdomiais vaikystės nuotykiais, ramybės nedavusiais bei asmenybę formavusiais klausimais ir atsakymais, mokslininko ir gamtos mylėtojo darbais. Vaikai edukacijos metu susipažins su T. Ivanausku skaitydami trumpas rašytojo S. Paltanavičiaus knygos „Tadukas, Tadas ir svajonių paukštė“ ištraukas. O po trumpos pažinties su profesoriumi kiekvienas sukurs po asmeninę spalvingą svajonių paukštę.

Jaukus pasakojimas nukels į XIX a. pabaigą bei XX a. ir supažindins su Tadu Ivanausku. Rašytojui Selemonui Paltanavičiui atrodė svarbu vaikams papasakoti, kaip atrandamas pasaulis, kaip mokomasi iš gamtos, iš savo patirčių ir kitų žmonių, kaip siekiama savo svajonės.

Tai nauja Kauno rajono muziejaus edukacinė veikla, skirta visai šeimai ir puikiai tinkama moksleivių grupėms.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


GĖLIŲ KALBA  RAUDONDVARIO DVARE. Raudondvario dvaro rūmuose

Ką XXI a. žmogui kužda kuklioji viola odorata arba kvapioji našlaitė? Kauno rajono muziejaus istorikų ir edukatorių moksleiviams parengtoje edukacijoje „Gėlių kalba Raudondvario dvare“ stengsimės įsiklausyti ir ją išgirsti. Atvykęs į edukaciją tu:

  • sužinosi dar negirdėtų dalykų apie XIX a. dvarų kultūrą, to meto aristokratų gyvenimą ir be galo jų pamėgtą, šiandien jau beveik pamirštą gėlių kalbą;
  • išsiaiškinsi anuomet populiarias gėlių reikšmes;
  • išmoksi meniškai komponuoti žiedus į puokštes, iš gėlių sudėliojant ne tik pavienius žodžius, bet ir sakinius. Tokiu būdu greitai imsi suprasti kitų tau siunčiamas neverbalines žinutes ir pašnekovų nuotaikas. Be žodžių tiksliai išreikši savąsias;
  • tapsi dėmesingesnis ir pastabesnis;
  • pasidarysi ryškią ir spalvingą puokštę – tikrą meno kūrinį;
  • gausi visas reikalingas medžiagas ir priemones.

Ar gėlių kalba kalbėjo ir Raudondvario grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius, neieškojęs žodžio kišenėje lenkų, rusų, prancūzų, anglų, portugalų ir kinų kalbomis? Pasidairykime grafo oranžerijoje, kurioje 1875 m. jau augo įvairių rūšių kaktusai, mimoza ir daugybė apelsinų. Jie pasakojo gražias Raudondvario dvaro istorijas jaunai amerikietei, grafo žmonai Elžbietai Klarai Bankroft, ir prancūzei, jo draugei, Izabelei Fero – papasakos ir tau!

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


GRAFO B. H. TIŠKEVIČIAUS FOTOGRAFIJOS PAMOKOS – Raudondvario dvaro rūmuose 

 

Raudondvario grafas Benediktas H. Tiškevičius yra pagarsėjęs ne tik Lietuvoje, bet ir Prancūzijoje. Visi jį atpažįsta iš šaunaus XIX a. pab. išradimo – nedidelio formato momentinio fotoaparato kodak, kurį grafas nešiojasi su savimi visur ir visada. Nuolat žybsintis fotoaparatas yra pats smagiausias aukštuomenės žaisliukas.

Ne paslaptis, kad Benediktas Henrikas yra prestižinio Paryžiaus fotoklubo narys. O jo fotostudijose Paryžiuje ir Vialoje surasi fotografijai skirtos įrangos net už 40 tūkstančių sidabro rublių! Tačiau dar labiau nei pasakiškų turtų grafui pavydima šlovės ir aukso medalių, pelnytų 1876 m. ir 1899 m. tarptautinėse fotografijos parodose Berlyne ir Filadelfijoje. Akivaizdu, kad grafo fotografinis palikimas net ir šiandien visiems yra be galo įdomus. Juk dauguma jo fotografijų – patys tikriausi kelionių pėdsakai. Tai ir Amazonės pelkės, ir Afrikos dykumų smėlynai, ir Kinijos imperatoriaus rūmai…

Ateik į Kauno rajono muziejų ir išvysk grafo nuotykius savo akimis! Nes 2019 gegužę startavęs vos su 24 autentiškomis XIX a. pab. fotografijomis, šiandien Kauno rajono muziejus jau turi surinkęs net 160 originalių grafo fotografijų kolekciją. Buvusioje Tiškevičių rezidencijoje Raudondvario dvare  tu galėsi kurti ir tobulėti drauge su juo. Tik pasiimk su savimi mobilųjį telefoną. 

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


RAUDONDVARIO GRAFŲ TIŠKEVIČIŲ KULINARINĖS IR GASTRONOMINĖS TRADICIJOS. MAKARONO ISTORIJA – Raudondvario dvaro rūmuose   

Pastebimai vis labiau ir labiau populiarėja knygos, liečiančios LDK aukštuomenės atstovų valgomuosius bei jų virtuves. Tai liudija išaugusį žmonių susidomėjimą senosiomis dvarų kulinarijos ir gastronomijos madomis bei tradicijomis. Nors daugumos žmonių sąmonėje dvarininkų gyvenimas tradiciškai daug labiau siejasi su architektūra, turtingomis bibliotekomis, mokslo naujovėmis, ginklais ir meno vertybių kolekcijomis, iš kultūros sferos toli gražu nederėtų eliminuoti nei vyno rūsio, nei Kretingos Tiškevičių lynų vaišių, nei Raudondvario dvaro oranžerijoje nuraškyto mandarino. Nederėtų pamiršti ir architektūrinio gastronomijos aspekto – požeminis kelias į senąją Raudondvario Tiškevičių dvaro virtuvę yra vertinga ir įdomi aukštosios europinės dvarų kultūros paveldo erdvė. 

Ne paslaptis, kad nuo 1819 iki 1925 m. Raudondvarį valdę grafai Tiškevičiai ypatingai garsėjo svetingumu. O XIX a. II pusės – XX a. pr. diduomenės indų servizai, kurių ne vieną turime Raudondvario dvare, yra iškalbingi, dėmesio verti artefaktai, itin pravartūs Lietuvos dvarų kultūriniam paveldui tirti bei pažinti. Norėtųsi šį lobį dar labiau išgarsinti ir populiarinti: išsiaiškinti, kas į šiuos aristokratų dubenis, sriubines bei lėkšteles buvo dedama, pilama, kraunama. Mūsų muziejininkų parengta, 5-12 klasių mokiniams skirta edukacija „Raudondvario grafų Tiškevičių kulinarinės ir gastronominės tradicijos. Makarono istorija“ kaip tik ir yra skirta senosioms dvaro kulinarijos bei gastronomijos tradicijoms pažinti. Tikimės, kad ji bus pravarti įvairių mokyklinio amžiaus grupių vaikams bei jų ugdytojams, besidomintiems Lietuvos dvarų kulinarinio ir gastronominio paveldo tema. Nepaneigsi, kad šios dvi sritys mėgėjams pasmaližiauti visais laikais buvo ir bus ypač aktualios. O didžiausi smaližiai, kaip žinome, yra ne kas kitas, o vaikai.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


APLINK PASAULĮ SU RAUDONDVARIO GRAFU BENEDIKTU HENRIKU TIŠKEVIČIUMI – Raudondvario dvaro rūmuose 

 

Kauno rajono muziejaus edukacijoje „Aplink pasaulį su grafu Benediktu Henriku Tiškevičiumi“, siūlome išbandyti visiškai naują ir unikalų stalo žaidimą. Centrinė šio žaidimo figūra bus XIX a. II pusės keliautojas, Raudondvario grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852–1935). Tyrinėjant B. H. Tiškevičiaus aplankytų šalių ir kontinentų geografinius ypatumus, istoriją, kultūrą, raidą, gamtą ir papročius, anksčiau, mokykloje įgytos bendrosios geografijos žinios bus pakartotos ir susietos ir su nepaprastai turtinga bei įdomia Raudondvario grafų Tiškevičių istorija.

Nors yra žinoma, kad savo kelionėms grafas atsakingai ruošdavosi iš anksto įsigydamas kelionių aprašymų, žemėlapių, atlasų, palapinių ir kitos būtinos įrangos, šiandien norintiems drauge su juo keliauti nebūtinas joks specialus išankstinis pasirengimas. Išgirsite apie B. H. Tiškevičiaus vaikystę Madeiros saloje, kur grafaitis mokėsi portugalų kalbos ir stebėjo iš Atlanto bangų šokinėjančius banginius; garsiąsias tigrų bei raganosių medžiokles Afrikos žemyne, grafo B. H. Tiškevičiaus rengtas mokslines ekspedicijas ir netgi apie viešnagę Kinijos imperatoriaus rūmuose, kurios metu Benediktas Henrikas ne tik pramoko kinų kalbos, bet ir įgijo aukšto rango kinų valdininko mandarino titulą. Tikimės, kad sudalyvavę šioje edukacijoje ugdytiniai dar ilgai nepamirš ir grafo vestuvių, kurios taip pat buvo atšoktos keliaujant, laive: juk informacija daug lengviau įsimenama ir ilgiau išlieka atmintyje žaidžiant, o ne mechaniškai kartojant.

Ši edukacija – tai galimybė kuo daugiau sužinoti ir apie madingas to meto transporto priemones, pradedant veisliniais žirgais ir karietomis, baigiant automobiliais ir traukiniais; taip pat ir legendine grafo jachta „Žemajtej“ – 38 m ilgio jūriniu burlaiviu, iki pat Pirmojo pasaulinio karo pradžios laikytu ne tik didžiausiu grafo turtu, bet ir visos Prancūzijos legenda. O gautos informacijos interpretavimas ir pritaikymas – tai jau kognityvinių įgūdžių sfera. Užtikriname, kad ridendami kauliuką ir tokiu būdu su grafu B. H. Tiškevičiumi nuvykę į tigrų medžioklę Afrikos Konge, arba Amazonės džiunglėse gaudydami drugelius (Raudondvario dvare grafų Tiškevičių laikais buvo saugomas didelis vabzdžių rinkinys) edukacijos dalyviai turės progą diskutuoti ir prisiliesti prie šiais laikais itin aktualių gamtosaugos, rūšių naikinimo, perdėto gamtos eksploatavimo problemų. 

Kelionės metu dalyviai susipažins ne tik su grafu B. H. Tiškevičiumi, bet ir įvairių tautybių bei kultūrų atstovais – jo aplinkos žmonėmis. Amerikietė grafo žmona Elžbieta Klara Bankroft, jo draugė ir kelionių palydovė prancūzė Izabelė Fero, grafų šeimos daktaras Janas Gasowskis ir kitos istorinės asmenybės.

Registracija iš anksto telefonu +370 612 53 314, el. paštu krmuziejus@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


GAMTOS NATIURMORTAS – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus 

Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus – tai žavi gamtos oazė, kurioje fotoaparatu ir mobiliuoju telefonu smagu fiksuoti besikeičiančius metų laikus. Šioje oazėje Jūs išmoksite stebėti ir pažinti supančią aplinką bei susipažinsite su pagrindiniais fotografavimo principais. Patys surinkę gamtinę medžiagą kursite natiurmortą ir jį fotografuosite. Prižiūrimi edukatoriaus mokysitės teisingai, atsižvelgiant į šviesą, kampą ir formą, fotografuoti objektus.

Čia skleisis jūsų kūrybiškumas ir lavės fantazija.

Vėliau visi dalyviai bus apdovanoti nuotraukomis iš Obelynės…

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.

Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius.

Kaina asmeniui 3,00 €.


KAS OBELYNĖJE LIZDUS SUKA? – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus     

   

Įvairaus amžiaus vaikams ir suaugusiesiems.

Edukacijos metu, vaikščiojant po parką, pasakojama Obelynės dendrologinio parko atsiradimo istorija, rodomi čia augantys medžiai, atskleidžiamos jų ypatybės. Gamtininko prof. T. Ivanausko sodintas parkas gausus įvairių paukščių, kurie čia suka savo lizdus ir peri. Edukacijoje pasakojama apie čia gyvenančius sparnuočius, rodomi medžiuose rasti seni jų lizdai, atskleidžiama paslaptis – kaip ir iš ko paukšteliai susuka savo lizdą.

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.

Edukacijos vykdomos nuo balandžio 10 iki spalio 30 d.
Trukmė iki 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.
Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius.


OBELYNĖS PARKO KANKORĖŽIAI IR KANKORĖŽĖLIAI – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus     

Įvairaus amžiaus vaikams.
Edukacijos metu pasakojama Obelynės dendrologinio parko atsiradimo istorija, rodomi čia augantys medžiai.

Edukacija suskirstyta į 13 stotelių, prie kurių sustojama, trumpai pristatomi medžiai, praktinei užduočiai atlikti renkami kankorėžiai, vaisiai, uogos ir kt. (priklausomai nuo lankymosi laiko).

Po vaikščiojimo po parką, edukacijos dalyviai dirba individualiai arba grupėse, kuriami koliažai ir rengiamas kankorėžių spalvinimo pleneras.

Edukacijos pabaigoje aplankomas Tado Ivanausko namas-muziejus. 

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.

Edukacijos vykdomos nuo balandžio 10 iki spalio 30 d.
Trukmė iki 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.
Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius. Taip pat gali keistis edukacijos turinys.


TADO IVANAUSKO OBELYNĖS PARKO MEDŽIAI IR KRŪMAI  – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus  

Edukacijos metu, vaikščiojant po parką, pasakojama Obelynės dendrologinio parko atsiradimo istorija, rodomi čia augantys medžiai ir krūmai. Po edukatoriaus pasakojimo į dalyvių elektroninius paštus atsiunčiamos grupinės užduotys. Kelionė pradedama nuo profesoriaus T. Ivanausko memorialinės lentos. Užduotyje rašoma: „apsidairykite ir šalia pamatysite vieną iš Lietuvoje storiausių ginkmedžių – dviskiautį ginkmedį (Ginkgo bilota). Nuskinkite lapą, kuris galbūt pagerins jūsų atmintį….“. Taip edukacijos dalyviai suras didžiąją tują, kanadinę cūgą, juodają ir geltonąją pušis, bankso pušį, paprastąją ir serbinę egles, balkaninę pušį, sibirinį ir kurilinį maumedžius, baltąją eglę, žirniavaisį puskiparisį. Po užduoties atlikimo grupelėse vyksta užduočių pristatymas, aptarimas.

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.

Edukacijos vykdomos nuo balandžio 10 iki spalio 30 d.
Trukmė iki 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.
Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius. Taip pat gali keistis edukacijos turinys.


PARAGAUK OBELYNĖS SODO OBUOLIŲ IR IŠRINK OBUOLĮ „KARALIŲ“ – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus 

Edukacija skirta mokiniams ir suaugusiesiems.

Obelynė – tai gamtininko prof. Tado Ivanausko sodyboje įkurtas parkas ir įveistas sodas, valstybės saugomas kultūros paveldo objektas. Sodas gausus įvairių vaismedžių veislių, kurie čia dera ir užaugina nemažą derlių. Edukacijos metu vaikščiojant po sodą, pasakojama Obelynės sodo atsiradimo istorija, rodomi čia augantys skirtingų obelų veislių medžiai, ragaujami obuoliai. Pagal skonį, kvapą ir išvaizdą išrenkamas obuolys „karalius“.

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.
Užsiėmimo trukmė – 1 val. Kaina asmeniui 3,00 €.
Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius.


SUSIDRAUGAUK SU OBELYNĖS GAMTA – Tado Ivanausko Obelynės sodyba-memorialinis muziejus 

Profesorius Tadas Ivanauskas 1920 metais nusipirko 8 ha žemės, pastatė gyvenamąjį namą ir įkūrė Obelynės parką. Pavadinimas kilo nuo skardžiuose gausiai žydinčių ir derančių obelų. Tą vietą nuo seno piemenėliai vadino Obelyne. Tokį pavadinimą paliko ir gamtininkas profesorius Tadas Ivanauskas.

Parke kiekvienas medis turi savo istoriją, kviečiame atvykti į Obelynės parką, susipažinti su čia augančių medžių ir krūmų įvairove bei gyvūnais.

Kelionės metu aplankysite tris stoteles. Čia susipažinsite su dviskiaučiu ginkmedžiu, didžiąja tuja, kanadine cūga, margalape aktinidija, europiniu kėniu, trakiniu klevu, kuriliniu maumedžiu ir dar daug kitų medžių bei krūmų.

Edukacija vyksta Tado Ivanausko Obelynės sodyboje–memorialiniame muziejuje, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 630 06 635 arba kulturospasas.emokykla.lt.
Užsiėmimo trukmė – 1 val. Kaina asmeniui 3,00 €.

Pastaba. Esant lietingam, drėgnam ar darganotam orui, rekomenduojama avėti guminius ir vilkėti drėgmę nepraleidžiančius, patogius drabužius.


KALBOS STEBUKLAI – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje

Edukacinė veikla vyresnio amžiaus vaikams ir suaugusiesiems.

Edukacijos dalyviai supažindinami su Antano Juškos veikla ir sukauptais kalbos turtais, žodynu. Teorinėje dalyje pristatoma A. Juškos žodžių rinkimo istorija, nutikimais, pasakojimais. Praktinėje dalyje – viktorina, dabartinėje lietuvių kalboje nevartojamų žodžių reikšmių spėlionės.
Edukacinė pamoka reikšminga gilesniam kalbos pažinimui, gaivinimui ir praturtinimui.

Veiklos vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 674 00 631  arba el. paštu ajjekm@gmail.com
Edukacinės veiklos trukmė 45 min.
Kaina asmeniui 3,00 €.


PAŽINTIS SU LABANORO DŪDA – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje     

 

Edukacinė veikla įvairaus amžiaus vaikams.

Edukacijoje pasakojama trumpa dūdmaišių gimimo istorija. Vėliau dalyviai supažindinami su dūdmaišio konstrukcija, gamybos būdais ir technologija, parodomi dūdmaišių pavyzdžiai.
Praktinėje dalyje grojama dūdomis, o pritariama būgnu (vaikai mokomi pritarti mušant būgną).
Ši edukacija – puiki galimybė sužinoti ir susipažinti su senu tradiciniu instrumentu – dūdmaišiu akivaizdžiai.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 610 65 018 (Arūnas Sniečkus), el. paštu ajjekm@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė 45 min.
Kaina asmeniui 3,00 €.


ŠIAUDINIŲ MENAS. LIETUVIŲ LIAUDIES TRADICINIAI SODAI – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje 

 

Edukacinė veikla vaikams ir suaugusiesiems. Teorinėje dalyje pasakojama apie „sodus“ iš šiaudų, jų simboliką ir paskirtį. Praktinėje dalyje vaikai ir sua ugę mokomi rišti ir kurti sodus ar jų dalis. Kiekvienas edukacijos dalyvis pasigamina po mažą šiaudinį sodo elementą. Dalyviai medžiagomis aprūpinami.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 612 89262 (Vida Sniečkuvienė) el. paštu ajjekm@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė 1 val.
Kaina asmeniui 5,00 €.


ŠIAUDINIŲ SODO PAPUOŠIMAI – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje

Edukacinė veikla vaikams ir suaugusiesiems. Sugrįšime šimtmečiu atgal, kai pirkti žaisliukų nebūdavo ir žmonės juos gamindavosi namuose iš paprastų priemonių. Pajusti tų laikų žaislų gamybos proceso subtilybes šiandien kviečiame į edukacinę programą „Šiaudinių sodų papuošimas“. Edukacijos metu pristatysime A. ir J. Juškų muziejuje sukauptą žaislų ir šiaudinių sodų kolekciją, kviesime supažindinti su Lietuvos ir kitų šalių Kalėdų eglutės puošimo liaudiškomis tradicijomis ir papročiais, jų sukūrimo aplinkybėmis, tipais. Šio užsiėmimo metu iš pasiruoštų medžiagų pasigaminsite sau norimos formos, dydžio šiaudinį žaisliuką.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 612 89262 (Vida Sniečkuvienė), el. paštu ajjekm@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė 1 val.
Kaina asmeniui 5,00 €.


KALĖDŲ EGLUTĖS ŠIAUDINIAI PAPUOŠALAI – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje      

Sugrįšime šimtmečiu atgal, kai pirkti eglutei žaisliukų nebūdavo ir žmonės juos gamindavosi namuose iš paprastų priemonių. Pajusti tų laikų žaislų gamybos proceso subtilybes šiandien kviečiame į edukacinę programą „Kalėdų eglutės šiaudiniai papuošalai“. Edukacijos metu pristatysime A. ir J. Juškų muziejuje sukauptą žaislų ir šiaudinių sodų kolekciją, supažindinti su Lietuvos ir kitų šalių Kalėdų eglutės puošimo liaudiškomis tradicijomis ir papročiais, jų sukūrimo aplinkybėmis, tipais. Šio užsiėmimo metu iš pasiruoštų medžiagų pasigaminsite sau norimos formos, dydžio šiaudinį žaisliuką. 

Teorinėje dalyje pasakojama apie Kalėdų tradicijas Lietuvoje, pasirengimą šventėms, eglučių puošybą šiaudiniais papuošalais. Praktinėje dalyje dalyviai mokomi šiaudinukų rišimo ir kūrimo tradicijų, technikos paslapčių.
Dalyviai medžiagomis aprūpinami.

Edukacinis užsiėmimas vyksta visus metus.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 612 89262 (Vida Sniečkuvienė), el. paštu ajjekm@gmail.com arba kulturospasas.emokykla.lt
Edukacinės veiklos trukmė 1 val.
Kaina asmeniui 5,00 €.


VAIKŲ DAINOS, ŽAIDIMAI, RATELIAI IR SMULKIOJI TAUTOSAKA – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje

Edukacinė veikla vaikams ir suaugusiesiems.

Teorinėje dalyje pasakojama apie lietuvių liaudies folklorą – dainas, ratelius žaidimus, jų istoriją, pritaikymą šiandieninėje kultūroje. Antroje, praktinėje dalyje, – mokytojai ir vaikai mokomi įvairių dainų, žaidimų, ratelių, vedama mįslių minimo rungtis.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 674 00 631 arba el. paštu ajjekm@gmail.com
Edukacinės veiklos trukmė 45 min.
Kaina asmeniui 3,00 €.


TRADICINĖS JUOSTELĖS PYNIMAS MUZIEJUJE – A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje   

 

Edukacinė veikla 1-8 klasių moksleiviams.

Edukacija vedama viename seniausių Vilkijos apylinkių pastatų – Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje, kur visus metus vyksta kalbos, dainų, žaidimų, ratelių, sodų rišimo, žaislų gamybos ir smulkiosios tautosakos edukacijos. Supažindinsime su muziejaus eksponatais, kurie susiję su vienu seniausių lietuvių liaudies amatų – virvelių pynimu. Mokysimės virvelių pynimo technikos, derinsime spalvas. Tikimės, kad edukacijos metu Jūs patirsite kūrybos, grožio pajautimo džiaugsmą, pagarbą savo ir kitų tautų kultūrai.

Edukacijos metu susikursite spalvingą rankų darbo virvelę – papuošalą.

Edukacinė veikla vyksta A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 674 00 631  arba el. paštu ajjekm@gmail.com
Edukacinės veiklos trukmė – 1 val.
Kaina asmeniui 3,00 €.


MANO BATAI YRA DU, KUR TIK NORIU, TEN EINU – Babtų kraštotyros muziejuje

Edukacinė pamoka, skirta 4–7 metų vaikams.

Tikslas: supažindinti su batų istorija ir muziejuje esančiais eksponatais.

Edukacinės pamokos metu vaikai sužinos apie seniausius batus ir jų keitimosi tendencijas. Turės galimybę susipažinti su muziejuje esančiais apavais (vyža, nagine, medpadžiu, klumpe) ir prietaisu batams nusiauti. Po temos dėstymo yra klausomasi Bruno Ferero pasakos  „Raudonieji bateliai“, vyksta pasakos aptarimas ir piešiami ar spalvinami labiausiai patikę apavai.

Edukacinė pamoka vyksta Babtų kraštotyros muziejaus patalpose, užsiregistravus iš anksto telefonu +370 656 29174.
Užsiėmimo trukmė 45 min.
Kaina asmeniui 3,00 €