ELENA KNIŪKŠTAITĖ

TAPYBA. PARODA, SKIRTA DAILININKĖS 70-MEČIUI.

Kauno rajono muziejus ir Kauno „Eglės“ galerija atveria Jums tapytojos Elenos Kniūkštaitės kūrybos pasaulį, kuriame gyvenimas pulsuoja ramios kasdienybės grožiu.

Čia tarsi nėra nieko įmantraus: žydi gėlės ir švyti žolynų stagarėliai, šešėliais žaidžia krūmynai ir medžiai, viena prie kitos glaudžiasi švelniavilnės avelės, įdėmiai viską stebi išdidūs kaimo katinai, ožkelė ganosi sodrioje vasaros žolėje, o paukščiai ruošiasi ritualiniam šokiui. Fiksuojama tai, kas matoma kasdien: sodyba, kelio vingis, bažnytėlė, tiltelis per upeliuką. Toje erdvėje yra ir Jos figūra, dažniausia vieniša, apgaubta neįspėjamos paslapties. Kartais – kaip viltis ir išsipildymas – šalia atsiranda Vaikas, retkarčiais – Vyras, Kiti Žmonės. Tai ta visiems regimoji, komentuojamoji gyvenimo dalis. Bet tikėjimas stebuklais į Moters kiemą, į sodą, į pievų platybes, į upės vandenis atveda Angelus ir Šventuosius. Jie priartėja žemiškais pavidalais ir veiksmais: dėvi paprastais rūbais, avi klumpėmis, o darbai, kuriuos dirba – gyvulėlių ganymas, obuolių rinkimas, žuvies gaudymas – pilni kasdienybės jaukumo. Tai tarsi mūsų šviesiosios esaties atspindys. Iškiliomis būties valandomis E. Kniūkštaitės paveiksluose nušvinta dieviškos Madonos, pilnos gailestingumo ir užuojautos. Jų rankose plazda amžinoji gyvybė – kūdikis, paukštis, augalo žiedas. Visa – gamta, žmonės ir šventieji – dailininkės vaizdiniuose iškyla kaip ryški vienovė, kaip nesunaikinama vertybė, tauraus idealo ilgesys. Jos kūriniai empatiškai reflektuoja naiviojo meno tradicijas ir turi savitumo ženklus.

E. Kniūkštaitė gimė 1950 m. birželio 12 d. Kretingos rajone, Žadeikių kaime. Baigusi Kartenos vidurinę mokyklą, studijavo Vilniaus technologijos technikume. Jį baigė 1971 m., tapo profesionalia fotografe. Sostinėje 1971–1975 m. lankė „Paletės“ studiją, kurioje dailininkas Rimas Bičiūnas išmokė dailės pagrindų. E. Kniūkštaitės kaip tapytojos debiutas įvyko 1974 m. Vilniuje, Respublikinėje meno parodoje.

Nuo 1976 m. dirba Lietuvos liaudies buities muziejuje. Tapytoja džiaugiasi gyvenanti vaizdingose Rumšiškėse. Ši vietovė yra jos įkvėpimo sala. Būti su gamta – gyvenimo laimė. Prisipažįstanti, kad ne tik jos tapyti peizažai, bet ir portretai yra inspiruoti gamtos žavesio.

E. Kniūkštaitė nuolat dalyvauja parodose. Dailininkė pelnė daug įvairių apdovanojimų, tarp jų – Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos Pauliaus Galaunės vardo premiją, yra Geriausio metų tautodailininko nominacijos „Aukso vainikas“ laureatė, 2010-ųjų įsimintiniausia Kauno menininkė. Elenos Kniūkštaitės vardas žinomas tarptautinėje meno rinkoje: ji minima Pasaulinėje naiviojo meno enciklopedijoje (World Encyclopedia of Naive Art, 1984).

Raminta Antanaitienė

Paroda veiks nuo 2020 05 20 iki 06 28.


Fotografijų autorius Donatas Stankevičius.