Gintaro kelias – meninė kelionė senuoju prekybos keliu

Naujai rekonstruotoje Wolkersdorfo pilyje, nuolatinėje FLUSS būstinėje, Austrijoje, – vyko paroda „Žemutinė Austrija 2013“. Pirmoji „Žemutinės Austrijos“ paroda buvo pristatyta 1951 metais. Ilgainiui ji tapo kiekvienais metais rengiama, skirtingose Austrijos vietose, paroda, vis keičiant temas. 2013– aisiais Wolkersdorf‘as buvo pervadintas į ‘‘Straßengeschichte(n) – Handelswege quer durch Europe“, lietuviškai – „Gatvių istorijos – Europos prekybos keliai“. Šio projekto temos buvo sukoncentruotos į istorinius, socialinius ir ekonominius transporto, prekybos ir komercijos aspektus. Analogiškose parodose FLUSS organizacija pristatė šiuolaikinį indėlį. Istorinis Gintaro kelias suteikė galimybę naudotis vietove, kuri tapo pradžios vieta ir jungiamuoju motyvu.

Už Romos imperijos ribų egzistavo tik keletas prekybos kelių, kurie jau nuo seniausių laikų tarnavo gintarui į Alpes ir Italiją gabenti. Valdant Tiberijui ir Augustui, pirmojo amžiaus pradžioje, Romos imperija išsiplėtė iki pat Dunojaus, o ten egzistavusius kelius pakeitė romėniško stiliaus keliai. Atkarpa tarp Karnuntumo, prie Dunojaus upės (Austrija), ir Aquileia miesto Italijoje – vadinosi Romos gintaro keliu ir buvo siejama su išvystytu romėniškų kelių tinklu. Plinijus Vyresnysis (23-79 po Kr.) teigė, kad gintaras nuo Baltijos jūros pakrančių tuo keliu buvo transportuojamas į Aquileia miestą, todėl ir atsirado toks kelio pavadinimas

Trumpiausias ir, tikriausia, seniausias Gintaro kelias veda nuo Baltijos jūros krantų – dabartinių Rusijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos šalių teritorijų. Šis kelias tęsiasi toliau per Lenkiją ir Moravijos regioną palei Moravos upę, dabartinės Čekijos ir Austrijos teritorijose, vėliau kerta Dunojų, netoli Karnuntumo (Austrija), ir tęsiasi į pietvakarius per Vengriją, Slovėniją, Italiją, kol galiausiai pasiekia Aquileia, senovės romėnų miestą Adrijos jūros pakrantėje (Italija).

Bendradarbiaudami su institucijomis ir kuratoriais iš visų Gintaro kelio šalių, FLUSS pakvietė po vieną fotografijos arba medijų meno atstovą iš kiekvienos šalies pristatyti po darbą, kuris atskleistų šiuolaikines prekybos, eismo ir transporto problemas susijusias su globalizacija. Dešimt darbų buvo iškabinti atskirose galerijose, įsikūrusiose Wolkerdorfo pilyje, kartu su paroda „Žemutinė Austrija“. Visi darbai tematiškai buvo sėkmingai sujungti istorinėje parodoje.

Paroda „Gintaro kelias“ – nepriklausoma šiuolaikinio meno paroda, įsiliejusi į esamą istorinį kontekstą.

Šiuo metu paroda, susidedanti iš dešimties individualių darbų, parengta kelionei, kurios metu tikimasi aplankyti daugybę idėjos bendraautorių organizacijų.

Parodos „Gintaro kelias“ kuratorius Martin Breindl (Austrija), 2013 m., spalis.

Kauno rajono muziejuje, Raudondvario dvaro pilyje, paroda „Gintaro kelias“ veiks nuo 2015 m. rugsėjo 5 d. iki spalio 17 d. Tai bendras Kauno rajono muziejaus ir „KAUNAS PHOTO“ festivalio, fotografo ir vieno iš šio projekto kuratorių, Mindaugo Kavaliausko bendradarbiavimo projektų.

Parodos atidarymas rugsėjo 5 d. 14.00 val. 

 


 

Kaunas Photo

FLUSS

„Gintaro kelio paroda“ sukurta FLUSS organizacijos su tikslu didinti susidomėjimą fotografijos ir medijų menu. Per dvidešimt metų FLUSS organizacija pristatinėjo, tyrė ir nagrinėjo daugialypius, prasmės ir ryšio su fotografija, santykius meno terpėje, pastaraisiais metais skiriant vis daugiau dėmesio naujajai medijai. Parodų, paskaitų, seminarų ir kasmetinėje vasaros mokykloje „Weinviertler, Fotowochen“ Wolkersdorfo pilyje, daugybėje tarptautinių projektų ir festivalių organizuotų su partneriais iš visos Europos metu, FLUSS organizacija įgavo pripažinimą už provincijos ribų. 2008 – aisiais metais buvo apdovanota prizu „Žemutinės Austrijos pripažinimas“ už puikius pristatymus ir šiuolaikinio meno sklaidą pelno nesiekiančiose galerijose.

FLUSS organizacija įkurta 1989– aisiais metais kaip ne pelno siekianti organizacija. Šios organizacijos įkūrėjais yra laikomi Heinz Cibulka ir Helmut Kandl-Schäffer. Šiuo metu FLUSS organizaciją sudaro beveik šešiasdešimt narių, kurių dauguma yra fotografijos ir medijų meno specialistai, fotografai ir kultūros programų kuratoriai, kurių pagrindinė užduotis yra pristatyti fotografiją ir medijų meną visuomenei prasmingu būdu. Dauguma svarbiausių FLUSS organizacijos renginių iki 2001– ųjų buvo suorganizuoti Heinz Cibulka. Po 2001– ųjų metų pagrindinius renginius kuruoja „Alien productions“ komanda.

Nuotr. Mindaugo Kavaliausko

Nuotr. Mindaugo Kavaliausko

gabor-arion-kudasz-overpass-road-4-near-torokszentmiklos-aus-der-serie-tranzit-2003-5604f6b9b2834

G. A. Kudasz, Overpass, Road 4 near Törökszentmiklos aus der serie Tranzit, 2003 m.

alexey-tikhonov-ot-aus-der-serie-roadside-attractions-2010-5604f6b87b544

A. Tikhonov, O.T. aus der Serie Roadside Attractions, 2010 m.