HONORATOS IVANAUSKIENĖS PUODELIS SU LĖKŠTELE

 

Puodelis su lėkštele.

Porcelianas: pramoninė gamyba. Matmenys: puodelio H-5 cm, D-6,5 cm; lėkštelės D-12 cm. Vokietija. XX a. 3 deš.

Kilnojamoji kultūros paveldo vertybė. Paso Nr. K780-12.


Tai vienas iš dvylikos T. Ivanausko Obelynės sodyboje eksponuojamų kavos puodelių. Remiantis Eleonoros Baltuškevičienės, kuri ir išsaugojo šiuos eksponatus, pasakojimais puodeliai yra Šaulių sąjungos padėka Honoratai Ivanauskienei už laimėtą pirmąją vietą Lietuvos šaudymo iš karabinų pirmenybėse 1926 m. Šiose varžybose Honorata atstovavo Šaulių sąjungai ir garsino šaulių moterų vardą.

H. Ivanauskienei padovanoti puodeliai pagaminti Zelbo (Selb) mieste, Bavarijos žemėje 1857 metais įkurtoje porceliano gamykloje. Jos įkūrėjas Lorencas Hutšenroiteris (Lorenz Hutschenreuther) pagrindinį dėmesį skyrė kokybei bei dizainui. Garsėjo aukštos kokybės balto porceliano gaminiais.

Lietuvos šaulių sąjungai puodeliai buvo pagaminti pagal specialų užsakymą, nes jie papuošti Šaulių sąjungos ženklu iš vienos pusės ir organizacijos inicialai (LŠS) – iš kitos. Abu simboliai horizontaliai sujungti ornamentuota juosta, kuri pasikartoja ir ant lėkštelės. Panašiai dekoruotus stalo indus galime pamatyti Šaulių sąjungos narių pokylių fotografijose.

Honoratos Ivanauskienės aktyvi veikla Šaulių sąjungoje buvo pastebima ir vertinama. Ji iš sąjungos narių susilaukdavo ne tik materialių dovanų, bet ir išskirtinio dėmesio, jai skirtų eilių ir pan. Tikėtina, kad ypatingų staigmenų ji sulaukdavo ir per savo gimtadienį – kovo 8 d.

Medžiagą parengė muziejininkė Asta Venskienė.