KLOUNAI  – linksmas, nepažįstamas pasaulis

Klounai… Besišypsantys ir liūdni, su raudonomis nosimis ir visai be jų, patys įvairiausi… Pirkti, dovanoti, gaminti, tapyti, drožinėti, vienetiniai ar iš parduotuvių – iš Japonijos, JAV, Kinijos, Portugalijos, Italijos, Didžiosios Britanijos, Čekijos, Izraelio, Rusijos, Belgijos, Latvijos, Lietuvos ir kitų kraštų. Tokia įspūdinga „Baltijos cirko“ direktoriaus Petro Variakojo klounų kolekcija, rodoma Kauno rajono muziejuje. Čia, Raudondvario pilyje, galima pamatyti klounų figūrėles, statulėles, ir kitus objektus, liudijančius šio žmogaus gyvenimą – cirką. Klounų kolekcijai jau 28 metai. Surinkta beveik 3000  klounų iš porceliano, molio, popieriaus, metalo, medžio ir kitų medžiagų. Tai mieli ir šilti daiktai, pristatantys klouno sampratą skirtingose kultūrose ir šio visų mylimo personažo raidą istorijoje. Klounas arba juokdarys – cirko atributas, komiškas aktorius,  dažniausiai išsiskiriantis spalvinga apranga ir tipiniu veido makiažu. Šabloniški cirko klounai taip pat dažniausiai avi itin didelio dydžio batus, specialų kamuoliuką, skirtą nosies stilizavimui, bei peruką. Kartais klounai linksmina žmones persirengę komiškomis, mėgstančiomis kažką išjuokti, pašiepti asmenybėmis.

Petras Variakojis, yra ilgos lietuviško cirko dinastijos atstovas. Tai Jono Ramanausko, tarpukario cirko žvaigždės, sūnėnas – jo mama, Vladislava Stankutė, ištekėjo už Jono kolegos Petro Variakojo, o teta Jadvyga Stankutė – už J. Ramanausko. Tuomet visi buvo cirko „Aušra“ nariai.

8-ajame dešimtmetyje P. Variakojis baigė Maskvos estrados ir cirko meno mokyklą ir dirbo oro gimnastu bei klounu. Kiek vėliau su žmona Olga buvo cirko kolektyvo „Vilnius“ nariai. Dabar ši įdomi asmenybė vadovauja „Baltijos cirkui“, kuris įsikūręs Kaune.

Trečiasis balandžio šeštadienis, tiksliau, balandžio 16-oji, Pasaulinė cirko diena, kuomet Europos cirkų asociacijos nariai, tame tarpe ir „Baltijos cirkas“,  jau beveik dešimtmetį ją mini. Europos cirkų asociacija įsteigta siekiant išsaugoti ir populiarinti europietiškąją cirko kultūrą, kurios istorija prasideda 1770 –aisiais. 2005 m. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria paskatino cirką pripažinti neatsiejama Europos kultūrinio paveldo dalimi.

2012 metų Pasaulinės cirko dienos minėjimas Lietuvoje buvo dedikuojamas Lietuvos cirko korifėjaus Jono Ramanausko 100-čiui, šiais metais – Kauno rajono muziejuje surengta paroda „Klounai“, skiriama Tarptautinei cirko dienai paminėti.

Parodos KLOUNAI atidarymas:

2017 m. balandžio 9 d., sekmadienį, 15 val. Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje.

Leiskite sau nudžiugti, nustebti ir smagiai pasijuokti „Baltijos cirko“ artistų sukurtame vernisaže dar iki parodos atidarymo.

Paroda veiks 2017 04 09 – 2017 05 07.

 

Dalinamės akimirkomis iš parodos atidarymo. D. Stankevičiaus nuotraukos.