Nacionalinės premijos laureato skulptoriaus

LEONO STRIOGOS (1930–2022) SKULPTŪRŲ LAUKO GALERIJA

Tado Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje (Obelynės g. 8, 53348 Akademija, Kauno r.).


LEONAS VYTAUTAS STRIOGA gimė 1930 m. vasario 1 d. Medžiočiuose, Kurklių valsčiuje, mirė 2022 m. spalio 27 d. Kaune – skulptorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. 1950–1952 m. studijavo Valstybiniame dailės institute, 1952–1958 m. mokėsi Leningrade I. Repino tapybos, skulptūros ir architektūros instituto Skulptūros fakultete.
Dailininko kūrinių sąraše – portretai, figūrinės kompozicijos, dekoratyvinės skulptūros bei mažoji plastika. Leonas Strioga kurdamas medžio skulptūras iš beržo naudoja unikalią kapotinę techniką, sukuriančią savitą paviršiaus faktūrą.
Menotyrininkė Rasa Andriušytė teigia, kad „jo kūrybos akivaizdoje susitaiko realistai, modernistai ir avangardistai; paradoksas, bet jo skulptūrų atžvilgiu gali sutapti ir namų šeimininkės, ir rafinuoto meno kritiko nuomonės. (…) L. Striogos kūryba linkusi į kamerišką intymumą, ji poetiška ir jautri. Skulptorius apmąsto tautinę tapatybę ar savitumą, plastinėje formoje jungdamas daugelį tautos istorinės patirties, pasaulėjautos, gyvensenos bruožų“. Aptakios formos, suaižėję paviršiai dvelkia archaika. Juose telpa gerumas ir tyla, šviesa ir liūdesys. Aptrupėję kontūrai tarsi bando užfiksuoti žmogaus būties sakralumą, priminti ir išsaugoti dvasines vertybes.
„Jei žmonės matys daugiau gero, tauraus meno, jų santykiai ir gyvenimas taps visai kitokie,“– sakė L. Strioga.

 


Leono Striogos skulptūrų lauko galerijos atidarymo akimirkos.

Donato Stankevičiaus fotografijos.