Kūrybinės dirbtuvės „Kvapnus Kalėdų žaisliukas“ Raudondvario pilyje

Gruodžio 2 d., šeštadienį, 10–16 val. Raudondvario dvare įsikūrusiame Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.) vyks atviros dirbtuvės „Kvapnus Kalėdų žaisliukas“. Vieno užsiėmimo trukmė – 30–45 min. Renginio nuoroda: https://fb.me/e/1HwOma6wc. Visai šeimai skirtos edukacijos dalyviai dekoruosdirbtuvių dalyvio kūrinys gali papuošti kalėdinę eglutę, tapti kalėdinės dovanos akcentu ar nedidele, bet šiltais linkėjimais apgaubta dovana. Dekoruotas žaisliukas pakvėpinamas pasirinktu eteriniu aliejumi. Kaina – 3 eur asmeniui. Edukacija gali būti užsakoma ir kitomis dienomis. Registracija grupėms ir išsamesnė informacija telefonu 8 612 53 314.

Prašome pasidalinti patirtimis – užpildyti apklausą

Siekiame suprasti, kokie svarbiausi muziejaus lankytojų poreikiai ir lūkesčiai, todėl prašome pagalbos. Kviečiame užpildyti trumpą anoniminę apklausą, nuoširdžiai pasidalinti savo patirtimis ir įžvalgomis. Nuoroda į apklausą: https://tinyurl.com/mes52ccc
Muziejui ir jo padaliniams (Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejui, Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialiniam muziejui, Tradicinių amatų centrui, Babtų kraštotyros muziejui) šio tyrimo rezultatai padės geriau suprasti lankytojų poreikius, įsivertinti paskutiniu metu vykdytas veiklas bei, atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, tobulinti jas ateityje.
Mums labai rūpi Jūsų nuomonė. Dėkojame už Jūsų laiką!

Tado Ivanausko Obelynės Kalėdų sodybos ir kalėdinių eglutės žaisliukų parodos atidarymas

Gruodžio 10 d., sekmadienį, 16 val. kviečiame į profesoriaus Tado Ivanausko Obelynės sodybos kluone (Obelynės g. 8, Akadameija) vyksiantį Kalėdų sodybos ir kalėdinių eglutės žaisliukų parodos atidarymą. Parodoje bus eksponuojama daugiau nei 400 Kalėdų eglutės žaisliukų iš viso pasaulio, tame tarpe ir iš XX a. pr. Kauno rajono muziejaus rinkinių. Paroda vyks iki sausio 7 d. Renginio nuoroda: https://fb.me/e/1Fa5YOT9y.

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas pasakoja, kad profesorius Tadas Ivanauskas buvo išsaugojęs XX a. pradžios art deco kalėdinių žaisliukų, kuriuos lankytojai galės pamatyti parodoje. Kalėdinėje parodoje taip pat bus eksponuojamas išskirtinis muziejaus eksponatas – eglutės žaisliukas „Mergaitė“, kurį muziejui dovanojo Kauno valstybinio lėlių teatro direktorius Sigitas Klibavičius, jį paveldėjęs iš močiutės Marijonos Gulbinienės, kurios keturių asmenų šeimoje augo trys vaikai.  Plačiau apie žaisliuką: http://www.krmuziejus.lt/menesio-eksponatas-kaledu-eglutes-zaisliukas-mergaite.

Pasak Kauno rajono muziejaus direktoriaus, Kalėdų eglutės žaisliukai iki XIX a. 10 deš. gaminti iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus. „1890 m. Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos kaimelyje, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglutėms puošti. Po kurio laiko stiklo meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius Kalėdų eglučių žaislus iš stiklo: obuolius, kriaušes ir kt. vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūrėles. Tradicija Kalėdų eglutes puošti stikliniais žaisliukais išliko iki mūsų dienų“, – apie Kalėdų eglutės žaisliukų tradicijas pasakoja Z. Kalesinskas.

Nuo gruodžio 10 d. sodyboje šventinę nuotaiką kurs ir šviečiančios dekoracijos, pasimėgauti kūryba gruodžio 10, 16, 23, 30 d. 10–16 val. geokupole kvies dirbtuvės „Kvapnus kalėdinis žaisliukas“. Tai visai šeimai skirta edukacinė veikla, kurios dalyviai kurs kalėdinius žaisliukus. Rankose sušildytas ir mąstant apie gražiausius linkėjimus dekoruotas dirbtuvių dalyvio kūrinys gali papuošti kalėdinę eglutę, tapti kalėdinės dovanos akcentu ar nedidele, bet šiltais linkėjimais apgaubta dovana. Kaina – 3 eur asmeniui.

Gruodžio 24 d., sekmadienį, 24 val. Obelynės dendrologiniame parke tradiciškai kūčių naktį įžiebiama Kalėdų eglė. 34 m aukščio, gamtoje auganti prof. Tado Ivanausko pasodinta eglė, yra aukščiausias Kalėdų medis Lietuvoje. Kūčių naktį ji sužimba šviečiančiomis girliandomis, o šakos nusidažo įvairiausiomis spalvomis. Kalėdų eglės įžiebimas Obelynėje jau tampa tradicija ir į šventę pritraukia lankytojus ne tik iš Akademijos, Kulautuvos, Zapyškio, Ringaudų, Kauno miesto, bet ir aplinkinių rajonų. Tradiciškai senajame paveldo sode atvykusieji turi galimybę išbandyti stebuklingų medžių burtus ir sužinoti, ar kitų metų svajonės ir norai išsipildys.

Mėnesio eksponatas – Kalėdų eglutės žaisliukas „Mergaitė“

Artėjant gražiausioms žiemos šventėms kviečiame susipažinti su išskirtiniu Kauno rajono muziejaus eksponatu – Kalėdų eglutės žaisliuku „Mergaitė“. Žaisliuką muziejui dovanojo Kauno valstybinio lėlių teatro direktorius Sigitas Klibavičius, jį paveldėjęs iš močiutės Marijonos Gulbinienės, kurios keturių asmenų šeimoje augo trys vaikai.

Kalėdų eglučių puošimo tradicijos šeimoje buvo ypatingai puoselėjamos ir branginamos. Iš gausios M. Gulbinienės kalėdinių dekoracijų kolekcijos išliko tik šis vienintelis žaisliukas. Jis buvo naudotas trijų kartų namuose Kalėdų eglutėms papuošti.

Kalėdų eglutės žaisliukai iki XIX a. 10 deš. buvo gaminami iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus. 1890 m. Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos kaimelyje, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglutėms puošti. Po kurio laiko stiklo meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius Kalėdų eglučių žaislus iš stiklo: obuolius, kriaušes ir kt. vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūrėles. Tradicija Kalėdų eglutes puošti stikliniais žaisliukais išliko iki mūsų dienų.

Kalėdinės eglutės žaisliukas „Mergaitė“. XX a. 3–4 deš., Vokietija, h10, plotis ties ištiestomis rankomis 6 cm, spalvinta vata, siūlai, drobelė, popierius, lakas, klijai, fabrikinė gamyba, gamintojas nežinomas. Kauno rajono muziejaus rinkinys, nr. PF-541.

Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje – Mariaus Jonučio iliustracijų paroda „Vilniaus legendos“

Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejus kviečia į Mariaus Jonučio iliustracijų parodą „Vilniaus legendos“. Paroda veiks iki 2024 m. sausio 5 d. Užsukę į muziejų taip pat galite įsigyti tautosakos instituto išleistą knygą „Vilniaus legendos“.
 „Ilgai rengta, ilgai dėliota „Vilniaus legendų“ knyga jau atkeliavo iš spaustuvės. Visus 116 p. drožte išpiešė Marius Jonutis, sudėliojo Rokas Gelažius, legendas atrinko ir surišo Jūratė Šlekonytė bei Gytis Vaškelis, tekstus adaptavo Danutė Kalinauskaitė ir Erika Valčiukienė“, – apie Mariaus Jonučio knygos gimimą pasakoja Gytis Vaškelis.
G. Vaškelis atskleidžia, kad pirmoji ir esminė Vilniaus miesto įkūrimo legenda paimta iš Motiejaus Strijkovskio pirmojo leidimo. „Legenda, be tradicinių kupiūrų, puikiai prieš keletą metų išversta ne laiku mus palikusios Eglės Patiejūnienės, brėžia Gedimino ir Palemono dinastinę liniją, Lietuva ir Vilnius joje – Romos imperijos ir Romos miesto brolis dvynys. Kiti legendų šaltiniai – tai XIX a. romantikų tekstai, vėlesni rašytojų tekstai, pasakojimai iš žmonių lūpų. Visų legendų į vieną knygą nesudėjome, bet ir sudėtų trijų dešimčių nėra mažai. Jos viena kitą kartais papildo, kartais vis kitaip ką papasakoja, ir tuo tampa dar įdomesnės”, – pastebi G. Vaškelis.

Atidaryta grafikės Aistės Ramūnaitės paroda „Meilės Pėdsekiai“

Lapkričio 1 ir 2 d. Kauno rajono muziejaus padaliniai nedirbs

Lapkričio 1 ir 2 d. Kauno rajono muziejaus padaliniai nedirbs, spalio 31 d. duris užvers valanda anksčiau.

Primename, kad profesoriaus Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus sodas atviras 365 dienas per metus. Kviečiame užsukti ir pasigrožėti rudens spalvomis bei Nacionalinės premijos laureato skulptoriaus Leono Striogos skulptūrų lauko galerija „Striogos bronzos džiazas“, kurią lapkričio 11 d., šeštadienį, pakeis nauja paroda „Lietuvos didieji“. Renginio nuoroda: https://fb.me/e/4voHSV1JK.

Parodos atidarymo metu lankytojų lauks siurprizas

Lapkričio 10 d., penktadienį, 18 val. Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.) atidaroma Grafikės Aistės Ramūnaitės paroda „Meilės Pėdsekiai“ lankytojus nustebins ne tik išskirtiniais grafikos darbais. Atidarymo metu lauks staigmena – specialiai šiai parodai autorės sukurtų nišinių kvepalų „Kupidonas ir Žibutės“ degustacija.

Spalvotos grafikos pradininkė Lietuvoje Aistė Ramūnaitė parodoje pristatys savo magišką grafikos ir tapybos pasaulį, kuriame susipina praeities paslaptys ir dabartis, kupidonai ir žibutės, liūtai ir rožės, autorės šeimos ir grafų Tiškevičių istorija.

Pasak meno kritiko Astijaus Krauleidžio-Vermonto, grafikė, įkvėpta daugiau kaip 500 metų skaičiuojančios savo šeimos – garsiausios žemaičių bajorų Rusteikų istorijos – ir relikvijos – grafo Alfredo Tiškevičiaus dovanotos Maldaknygės – kviečia į parodą „Meilės Pėdsekiai“, kurioje atsiveria visos žmogaus juslės, kur menininkė sujungia neįmanomus dalykus, ir įpainioja žiūrovą į savo be galo romantišką sielą.

Paroda veiks iki gruodžio 10 d. Visą parodos laiką bus galima įsigyti grafikės Aistės Ramūnaitės mažo tiražo unikalių grafikos atspaudų.

Plačiau apie parodą: http://www.krmuziejus.lt/grafikes-aistes-ramunaites-paroda-meiles-pedsekiai
Renginio nuoroda: https://fb.me/e/3cO37ENyh

Nacionalinės premijos laureato skulptoriaus Leono Striogos medžio skulptūrų lauko galerijos „Lietuvos didieji“ atidarymas

Lapkričio 11 d., šeštadienį, profesoriaus Tado Ivanausko Obelynės sodyboje atidaroma Nacionalinės premijos laureato skulptoriaus Leono Striogos medžio skulptūrų lauko galerija „Lietuvos didieji“. Dailininko kūrinių sąraše – portretai, figūrinės kompozicijos, dekoratyvinės skulptūros bei mažoji plastika. Leonas Strioga kurdamas medžio skulptūras iš beržo naudoja unikalią kapotinę techniką, sukuriančią savitą paviršiaus faktūrą.

Menotyrininkė Rasa Andriušytė teigia, kad „jo kūrybos akivaizdoje susitaiko realistai, modernistai ir avangardistai; paradoksas, bet jo skulptūrų atžvilgiu gali sutapti ir namų šeimininkės, ir rafinuoto meno kritiko nuomonės. (…) L. Striogos kūryba linkusi į kamerišką intymumą, ji poetiška ir jautri. Skulptorius apmąsto tautinę tapatybę ar savitumą, plastinėje formoje jungdamas daugelį tautos istorinės patirties, pasaulėjautos, gyvensenos bruožų“. Aptakios formos, suaižėję paviršiai dvelkia archaika. Juose telpa gerumas ir tyla, šviesa ir liūdesys. Aptrupėję kontūrai tarsi bando užfiksuoti žmogaus būties sakralumą, priminti ir išsaugoti dvasines vertybes.

Renginio nuoroda: https://fb.me/e/4voHSV1JK.

Suaugusiųjų mokymosi savaitei skirta ekskursija ir edukacija „Trijų Raudondvario pilies bokštų istorijos“

Lapkričio 20–24 d. Lietuvoje vyks 24-oji nacionalinė suaugusiųjų mokymosi savaitė, kurią inicijuoja Lietuvos suaugusiųjų švietimo asociacija. Kauno rajono muziejus jungiasi prie šios iniciatyvos – lapkričio 24 d., penktadienį, 16 val., muziejuje vyks suaugusiems skirta nemokama Ekskursija ir edukacija „Trijų Raudondvario pilies bokštų istorijos“.

Ar žinojote, kad valdant grafams Tiškevičiams Raudondvario pilis turėjo ne vieną, o tris bokštus? Kur jie stovėjo, kokia buvo jų paskirtis, kaip atrodė? Į visus šiuos klausimus atsakys muziejininkė Ugnė ir po pasakojimų kvies atidžiau apžiūrėti vieną iš išlikusių pilies bokštų, laiptais užlipti iki viršaus, žvelgiant iš bokšto pasigrožėti rudeninės gamtos vaizdais. Susipažinus su muziejininkės pasakojamomis istorijomis, kviesime į visų amžiaus grupių mėgiamą cianotipijos edukaciją pasigaminti po atviruką su pilies bokšto atvaizdu.

Renginys nemokamas, būtina registracija užpildant formą: https://forms.gle/EFzKN96tv4JdVkNw5. Daugiau informacijos telefonu: +370 612 53314. Adresas: Pilies tak. 1, 54132 Raudondvaris. Renginio nuoroda: https://fb.me/e/6pVVAVPgk.