Obuolių degustacija ir knygos „Obelynės istorija ir dabartis“ pristatymas Tado Ivanausko Obelynės sodyboje

Nuotraukos Donato Stankevičiaus.

KULTŪROS PASO EDUKACIJOS

Prasidėjus mokslo metams Kauno rajono muziejuje ir jo padaliniuose startuoja šešios kultūros paso edukacijos. Kviečiame mokyklas į šias kultūros paso edukacijas:

• „Raudondvario grafų Tiškevičių Rojaus sodas“ (Kauno rajono muziejus, Raudondvaris);
  • „XIX a. pabaigos – XX a. pradžios Lietuvos žemės ūkio mašinos ir agregatai“ (Tradicinių amatų centras);
  • „Obelynės parko kankorėžiai ir kankorėžėliai“, „Kas Obelynėje lizdus suka?“ (Tado Ivanausko Obelynės sodyba);
  • „Šiaudinių menas. Lietuvių liaudies tradiciniai sodai“, „Pažintis su Labanoro dūda“ (A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejus).

Registracija: https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai

Daugiau informacijos: http://www.krmuziejus.lt/edukacines-programos/

Knygos „Obelynės istorija ir dabartis“ pristatymas

2019 m. rugsėjo 8 d., 13:00 val., Tado Ivanausko Obelynės sodyboje knygą „Obelynės istorija ir dabartis“ pristatys jos autorius Zigmas Kalesinskas, Kauno rajono muziejaus direktorius.

Tai leidinys, kuriame rasite ne tik profesoriaus Tado Ivanausko biografijos gaires, bet ir iliustruotą Obelynės paveldo sodo vaismedžių veislių (iš kurių netgi 22! obelų) katalogą.

Raudondvario pilyje – muzikinis spektaklis „Basso Ostinato“

„Basso Ostinato“ – tai interaktyvus muzikinis spektaklis, kuriamas basso ostinato muzikinės linijos pagrindu. Projektas tiesiogiai įtraukia publiką į baroko epochos istorinę tikrovę: rūmų aplinką, sumaniai išnaudojamą režisieriaus bei scenografo bei autentišką garsą ir judesį, kuriuos sukuria senosios muzikos ir šokio profesionalai. Baroko meno kalba – afektai, tiesiogiai širdį pasiekiančios emocijos, kurias žiūrovai atpažins muzikoje ir šiuolaikinėje režisūroje. Paslaptis, nuostaba, įtampa, netikėtumas ir atpažįstami senų mafijos filmų stereotipai – tai spektaklio ingredientai, kuriame žiūrovas tampa ne tik stebėtoju, bet ir dalyviu.
„Nustebinti žiūrovą ir keisti išankstines nuostatas barokinio meno atžvilgiu“ – toks pagrindinis projekto režisieriaus Adriano Schvarzsteino tikslas.
Bilietus platina Tiketa: http://tiny.cc/cjfgbz
arba bilietus bus galima įsigyti prie įėjimo (bilieto kaina 10 €)

Režisierius Adrian Schvarzstein (Ispanija/Argentina), muzikinės dalies vadovas Martin Daniel Zorzano (Meksika), choreografė Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva).

Dalyvauja:
Nerijus Masevičius, Rūta Vosyliūtė (vokalas)
Esteban Mazer (klavesinas, Ispanija), Martin Daniel Zorzano (violonė, Meksika), Ieva Baublytė (išilginės fleitos, arfa, šalamaja), Agnese Kanniņa (barokinis smuikas, Latvija), Saulius S. Lipčius (barokinė gitara, liuto forte)
Adrián Schvarzstein (aktorius), Jūratė Širvytė-Rukštelė (šokėja)

Artėja VII-asis Lietuvos dūdmaišininkų SUSIPŪTIMAS

Dūdmaišininkai Raudondvario dvare

Dar visai neseniai dūdmaišis buvo apibūdinamas kaip užmirštas tradicinis lietuvių instrumentas, tačiau šiandien mūsų šalyje retas kuris nėra girdėjęs jo skambesio. Ūku, mašinine, murenka, labanarska dūda ir kitais vardais vadinamą instrumentą bando įvaldyti vis daugiau žmonių, besidominčių etnine muzika ir senosiomis tradicijomis.

Muzikavimo dūdmaišiu tradicija Lietuvoje rašytiniuose šaltiniuose minima nuo XVI a. Atkeliavusi iš senųjų laikų, šiandien ji ne tik atgyja, bet ir įgauna naujas formas, išeina už etninės muzikos ribų ir randa vietą dabartinių muzikos kūrėjų sumanymuose.

2005 m. bendraminčiai dūdmaišinkai Gvidas Kovėra (Lietuva) ir Todar Kaškurevič (Baltarusija) kartu su džiazo atlikėju Petru Vyšniausku A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejaus kamine įrašė albumą „Tylos Labanoro“. Čia skamba paties Todar Kaškurevič pagal išlikusius autentiškus baltiškųjų dūdmaišių pavyzdžius pagaminti instrumentai. Albumas – ne tik dalis UNESCO tarybos remto projekto „Labanoro dūda“, bet ir vienas sėkmingiausių šios tradicijos gaivinimo pavyzdžių.

Šiais metais jau septintąjį kartą organizuojamas Lietuvos dūdmaišininkų susipūtimas. Renginio metu skambės ne tik lietuviškasis dūdmaišis. Čia su Lietuvos dūdoriais patirtimi dalinsis svečiai iš Baltarusijos, Latvijos, Bulgarijos, Slovakijos ir Italijos. Visi jie – ne tik puikūs muzikantai, bet ir meistrai, gebantys patys pagaminti dūdmaišį, išmanantys savo krašto dūdmaišio tradicijas.

„Geras muzikantas užkrečia noru mokytis groti“, – sako renginio pradininkas Gvidas Kovėra, kviečiantis atvykti ir išgirsti gyvai skambančią muzikavimo dūdmaišiu tradiciją.

Rugsėjo 28 d. Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejuje, Vilkijoje, nuo 12 val. vyks praktinis seminaras, 18 val. – koncertas.

Rugsėjo 29 d. 14 val. dūdmaišiai aidės Raudondvario pilyje, 18 val. juos dar kartą bus galima išgirsti Babtyno Žemaitkiemio dvare.

Laukti liko nedaug.

Tikrumas, autentika ir gyva tradicija lauks užsukusių į 7-ąjį Lietuvos dūdmaišininkų SŪSIPŪTIMĄ.

Visi renginiai nemokami.

Organizatoriai:

VšĮ „Medinės dūdos“, BĮ „Kauno rajono muziejaus Antano ir Jono Juškų etninės kultūros muziejus“.

Rėmėjai:

Lietuvos kultūros taryba

Kauno rajono savivaldybė

Dūdmaišininkai A. ir J. Juškų etninės kultūros muziejuje

NETIKĖTASIS DALI

2019 m. rugpjūčio 16 d. Kauno rajono muziejuje buvo atidaryta paroda „Netikėtasis Dali“ kartu su šokio teatro AURA (vadovė Birutė Letukaitė) pasirodymu, kurį atliko šokėjai Hayleigh Smillie, Lin van Kaam, Julija Mintautė, Natsuho Matsumoto, Laura Cornejo, Marine Fernandez, Matthew Dane Livingston, May Chen Mei, Heung Won Lee, Cecilia Mancuso ir nepakartojamasis Zan Hoffman bei Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas.

Nuotraukų autorius Donatas Stankevičius.