OBELYNĖ DAR LABIAU ATSIVERS VISUOMENEI

„Turime pasiraitoti rankoves ir siekti, kad Tado Ivanausko puoselėta Obelynė taptų vienu patraukliausių „Europos kultūros sostinės 2022“ maršrutų“, – tvirtina Kauno rajono meras Valerijus Makūnas.

Akademijos seniūnijoje įsikūrusią unikalią sodybą ateities kartoms išsaugojo žymaus gamtininko įdukra Eleonora Baltuškevičienė ir jos vyras Algirdas Baltuškevičius. 2015 metais tarp E. Baltuškevičienės ir savivaldybės buvo pasirašyta panaudos sutartis, kuri įgalino čia įrengti Kauno rajono muziejaus filialą.

Praėjusią vasarą mirus Obelynės savininkei, jos turtą paveldėjo sūnūs Raimondas ir Tadas Baltuškevičiai. Antradienį naujieji savininkai susitiko su meru ir patvirtino, kad sutartis lieka galioti. Sprendimui pritarė ir A. Baltuškevičius. „Obelynė ir toliau bus atvira visuomenei. Tai buvo Eleonoros ir visos mūsų šeimos sprendimas“, – tvirtino 84 metų našlys.

„Tokie nesavanaudiški poelgiai yra labai reti ir verti didžiausios pagarbos. Kartu tai mus įpareigoja dar labiau rūpintis šiuo paveldo objektu“, – kalbėjo V. Makūnas.

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas informavo, kad į Obelynės parko ir sodybos sutvarkymą jau investuota 160 tūkst. eurų. Netrukus parke atsiras informacinės lentos. Bus siekiama, kad sodybos pastatai būtų įrašyti į valstybės saugomų objektų registrą.

Sodyboje yra ir 115 kilnojamųjų kultūros vertybių: daugiausia baldų, paveikslų, medžioklės trofėjų, indų, asmeninių T. Ivanausko daiktų. Jiems taip pat reikia apsaugos, kai kuriuos jau būtina restauruoti. Remonto laukia ir pagrindinio pastato stogas, grindys.

V. Makūnas pastebėjo, kad nutiesus dviračių taką nuo Ringaudų iki Kačerginės, lankytojų srautas Obelynėje dar labiau padidės. Į sodybą neretai atvykstama automobiliais ir turistiniais autobusais, todėl savivaldybė planuoja įrengti įvažą ir automobilių stovėjimo aikštelę. Vėliau tikimasi įveisti naują sodą, atkurti vandens telkinį.

V. Makūnas sakė, kad svarbu parengti viso komplekso sutvarkymo studiją, suplanuoti darbus ir ieškoti įvairių finansinių šaltinių jiems įgyvendinti. „Ši sodyba yra neįkainojamas turtas, kurį privalome perduoti ateities kartoms“, – tvirtino meras.

Sodybą T. Ivanauskas pradėjo kurti 1920 metais, remdamasis savo vaikystės prisiminimais iš Lebiodkos dvaro Baltarusijoje. Obelynėje profesorius gyveno iki 1970 metų.

Dabar sodyboje vyksta ekskursijos, o per obelų žydėjimą nuskamba vaikų folkloro festivalis „Gegutės šventė“.

Obelynės dendrologinę kolekciją sudaro daugiau kaip 400 augalų, iš kurių itin reikšmingi 54.

Parko reliktai – europinis kukmedis ir jo hibridinės kūgiškos formos atmaina – iš Tolimųjų Rytų kilęs dygusis kukmedis. Čia auga vieni seniausių planetos medžių – dviskiautis ginkmedis ir metasekvoja.

NUOSTABŪS MUZIKOS GARSAI KAUNO RAJONO MUZIEJUJE

2018 m. spalio 6 d. Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje, įvyko pianisto Andriaus Vasiliausko koncertas „Rudens sonata“. Dalinamės koncerto akimirkomis.

Donato Stankevičiaus nuotraukos.

PER AKMENĮ IR GELEŽĮ

Jungtinė Leono ir Aido Striogų „Geležies amžiaus“ ir „Akmenų istorijų“ paroda A. ir J. Juškų muziejuje

jusku muziejus paroda per akmeni ir gelezi

Per geležį

Tai prasidėjo dar 2015 m., jei pradžia laikysime pirmuosius iš pagaliukų ir šiaudelių suklijuotus būsimų geležies skulptūrų eskizus. Nors Leono Striogos, medinės skulptūros meistro, Nacionalinės premijos laureato, galvoje idėja apie geležies skulptūras brendo jau daugybę metų, būtent prieš trejetą metų, būdamas jau 85,  jis garsiai išsakė sau ir kitiems, kad vis dar nori būti ir kitoks. Taip 2016 m. gimė „Geležies amžius“. Tapti kitokiu, perkelti idėjas į laiko tėkmės glostomą, lėtai rūdijančią geležį, Leonui ėmėsi padėti sūnus Aidas. Visą gyvenimą buvęs šalia tėvuko, padėjęs jam realizuoti monumentalius darbus, Aidas drąsiai ėmėsi jam iki šiol nepažintos medžiagos, ir Leono idėjas, užfiksuotas mažučiuose eskizuose, perkėlė į daugiau kaip keturiasdešimt plastiškų geležies skulptūrų, persmelktų žmogaus būties, amžinųjų vertybių, gamtos dvasios pajautos. „Geležies amžius“ jau lankėsi Kauno Prezidentūros kiemelyje, Raudondvario, Taujėnų dvaruose, Palangos Birutės parke, ir 2018 metų rudenį dalis šios kolekcijos nutūpė A. ir J. Juškų muziejaus kiemo erdvėse, po medžiais, tarp akmenų – ten, kur tylus geležies alsavimas labiausiai girdisi ir susijungia su rudenėjančios lėtėjančios gamtos kvėpavimu.

ir akmenį

Nors, žvelgiant į istoriją, akmens amžius buvo pirma geležies amžiaus, Aido Striogos kaip kūrėjo gimimo kelyje, būtent geležis pastūmėjo link akmens. Nors per gyvenimą akmuo buvo kalinėtas ne kartą, realizuojant tėvuko idėjas, pačiam Aidui jo atrakinti nepavyko ilgai. Kurdamas su tėvuku geležies skulptūras, iš atraižų, žaisdamas kaip vaikas, Aidas padarė gandrelį. Ir patupdė jį ant akmens. Žaidimas patiko. Pamažu akmuo jo rankose virto pagrindine medžiaga, aprengiama metalo drabužiais. Akmenis Aidui dovanoja netoli namų čiurlenantis upelis. Jau vien dėl to, kad akmenys nugludinti tekančios srovės, juose atsiranda judesys, išraiška, rodos, kiekvienas jų kalbina ir sako pats, kuo nori būti. Aidui duota dovana – juo išgirsti, sujungti, aprengti ir paleisti į pasaulį pasakoti istorijų. Akmenų istorijų veikėjai jau svečiavosi Kauno Prisikėlimo bažnyčioje, L. Rėzos kultūros centre Juodkrantėje, V. K. Jonyno galerijoje Druskininkuose, ir rudenį grįžo į savus kraštus, kartu su globėjiškai į jas žvelgiančiomis ir serginčiomis „Geležies amžiaus“ skulptūromis.

Per ugnį ir vandenį kartu einančios dvi kūrybiškos sielos, tėvas ir sūnus, per akmenį ir geležį sugeba paliesti jautriausias sielos stygas, grąžinti į vaikystę, paskatinti atsisukti į save, pažvelgti į savo vidų, pakviesti grįžti prie gamtos ir žmogaus vienovės ištakų, tiesiog sustoti ir įsiklausyti.

www.leonasstrioga.lt

www.facebook.com/ageofiron

www.facebook.com/stonestorries

ĮVADAS Į ŠIUOLAIKINIO MENO KOLEKCIONAVIMĄ

TemaKaunas

4 paskaitų ir susitikimų ciklas
2018 m. lapkričio 8 d. – 29 d.
Ketvirtadienio vakarais 18:00 – 19:30 Kaune

Norite įsigyti meno kūrinių namams, dovanai ar pradėti savo meno kolekciją, bet nežinote nuo ko pradėti? Kaip be didelės rizikos įvertinti ar kūrinys turės išliekamąją vertę ir kokie pagrindiniai faktoriai turės tam įtakos? Meno darbus geriausia pirkti mugėse, galerijose ar tiesiai iš menininkų? Šiuos ir daugelį kitų šiuolaikinio meno kolekcionavimo klausimų nagrinėsime naujame paskaitų ir susitikimų cikle, prasidėsiančiame 2018 m. lapkričio 9 d. Kaune.

Susitikimų metu paskaitas ves kuratorė ir šiuolaikinio meno ekspertė, Rupert centro direktorė ir Temos įkūrėja Justė Jonutytė. Kurso eigoje taip pat turėsime galimybę susitikti su Lietuvos kolekcionieriais ir galerininkais, kurie pasidalins savo patirtimi ir įžvalgomis, papasakos apie savo meno kolekcijas ir atsakys į mus dominančius klausimus.

Išankstinės meno istorijos žinios šiam kursui nėra būtinos.

Kurso kaina: 250 eurų

Nuolaidos taikomos jaunimui iki 25 m., senjorams, kartojantiems kursą bei poroms ir šeimos nariams, kartu lankantiems kursą. “Early bird” (liet. ankstyva registracija iki rugsėjo 30 d.) taip pat garantuoja 15% nuolaidą.

Kontaktai registracijai bei pasiteirauti dėl daugiau informacijos:

info@temagallery.com

Paskaitos vyks galerijoje „Aukso Pjūvis“ (http://auksopjuvis.lt/) ir Kauno rajono muziejuje (http://www.krmuziejus.lt/)

Dėkojame: Galerijai „Aukso Pjūvis“, Kauno rajono muziejui ir paskaitų serijoje sutikusiems savo patirtimi pasidalinti svečiams.

european-heritage-days

EUROPOS PAVELDO DIENOS 2018 M. „ATRASKIME ŠIMTMEČIO PAVELDĄ“ KAUNO RAJONE

Rugsėjo 21-23 d. vyks Europos paveldo dienos (EPD), kurių tema „Atraskime šimtmečio paveldą”. Šiais metais švenčiame Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį, todėl renginių turinys skiriamas šiai progai. Europos paveldo dienų raktiniai žodžiai – valstybingumas, pilietiškumas, interpretacija. Taip pat 2018 m. paskelbti Europos kultūros paveldo metais.

Idėja rengti paveldo dienas gimė Prancūzijoje dar 1984 metais. Jos iniciatorius buvo Prancūzijos kultūros ministras Jackas Langas. Per keletą metų šis renginys tapo toks populiarus, kad nuo 1991 metų, Europos Tarybai inicijavus, imta rengti Europos paveldo dienos.

Paveldo dienų renginiai skirti visuomenei, siekiant aktualizuoti vienokią ar kitokią kultūros paveldo sritį. Labiausiai tikimasi šia programa sudominti moksleivius ir paakinti juos domėtis tiek savo šalies kultūra, istorija, tiek kitų Europos šalių kultūros paveldu.

Maloniai kviečiame dalyvauti Europos paveldo dienų renginiuose Kauno rajone. Visi renginiai nemokami. Kauno rajono EPD – 2018 m. renginių programą rasite www.krs.lt

Linkime turiningai praleisti laiką.

Rugsėjo 21d., penktadienis

Laikas: 12.00 val.

Vieta: Kauno r. Raudondvario k., Valančiaus g. prie J. Naujalio paminklo.

Europos paveldo dienų „Atraskime šimtmečio paveldą“ atidarymas Kauno rajone prie muzikos patriarcho, kompozitoriaus J. Naujalio paminklo ir sodybos vietos.

Kauno rajono mero sveikinimo žodis. J. Naujalio svarbiausi gyvenimo faktai. Žymūs Raudondvario krašto rašytojai V. Dautartas, V. Budrys ir kt. Savo kūrybos eiles apie Lietuvą skaitys Nepriklausomybės akto signataras Leonas Milčius. Kauno rajono moksleivių atliekamos Tautinė giesmė ir Lietuva brangi. Po renginio, visi renginio dalyviai pakviečiami į Kauno rajono muziejų (Pilies takas 1, Raudondvaris) susipažinti su ekspozija apie kompozitorių J. Naujalį.

Henri de Toulouse-Lautrec graviūrų parodos „Sinajaus pakraštyje“ atidarymas

Donato Stankevičiaus nuotraukos.