Nuogo kūno vaizdavimas B. H. Tyszkiewicziaus XIX a. pab. nuotraukose

Gegužės 2 d., penktadienį, 18 val. Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje, atidaroma paroda „Nuogo kūno vaizdavimas B. H. Tyszkiewicziaus XIX a. pab. nuotraukose“. Parodoje pristatomos fotografijos saugomos Reginos Šemiotaitės, Dominyko Šaudžiaus ir Algirdo Petraičio privačiose kolekcijose.

Pirmieji nuogo kūno įvaizdžiai Lietuvos fotografijoje pasirodė, kai fotografija pradėjo plisti kaip meninė forma, kuri buvo įtakojama Vakarų Europos modernizmo ir simbolizmo judėjimų. Tuo metu kūno atvaizdai tapo populiaresni ne tik mene, bet ir vizualinėje kultūroje. Jais buvo siekiama išreikšti žmogaus prigimtį, emocijas ir psichologiją, o nuogas kūnas dažnai būdavo naudojamas kaip metafora.

Nors ilgai buvo manoma, kad nuogas kūnas Lietuvos fotografijoje pradėtas vaizduoti XX amžiaus pradžioje, tačiau žvelgiant į grafo B. H. Tyszkiewicziaus nuotraukas akivaizdu, kad jis buvo vienas iš pirmųjų lietuvių fotografavęs aktus dar XIX a. pabaigoje.

Gyvendamas Prancūzijoje, B. H. Tyszkiewicziaus Paryžiuje įkūrė fotografijos studiją, kurioje aktyviai dirbo. Visi parodoje pristatomi grafo sukurti aktai fotografuoti 1894 -1895 m. jo studijoje Paryžiuje. Žvelgiant į nuotraukas, matome, kad grafas buvo atviras meninei ir estetinei išraiškai, o nuogas kūnas jam buvo svarbi meninė tema, pasitelkiama kūrybai. Ši fotografija ne tik rodė žmogaus kūną, bet ir siekė išreikšti emocijas, grožį ir harmoniją, kas buvo būdinga tiek simbolizmo, tiek modernizmo meno srovėms. Tuo metu kūno atvaizdai tapo populiaresni ne tik mene, bet ir vizualinėje kultūroje. Jie buvo siekiama išreikšti žmogaus prigimtį, emocijas ir psichologiją, o nuogas kūnas dažnai buvo naudojamas kaip metafora.

Parodos kuratorius — Gintaras Česonis.

Paroda lankoma III—VII  10:00—17:30 val. iki 2025 birželio 22 d.