Obelynės Kalėdų sodyba ir kalėdinių eglutės žaisliukų paroda

Gruodžio 10 d., sekmadienį, 16 val. profesoriaus Tado Ivanausko Obelynės sodybos kluone (Obelynės g. 8, Akadameija) atidaryta Kalėdų sodyba ir kalėdinių eglutės žaisliukų paroda. Parodoje eksponuojama daugiau nei 400 Kalėdų eglutės žaisliukų iš viso pasaulio, tame tarpe ir iš XX a. pr. Kauno rajono muziejaus rinkinių. Paroda vyks iki sausio 7 d. Įvykusio renginio nuoroda: https://fb.me/e/1Fa5YOT9y.

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas pasakoja, kad profesorius Tadas Ivanauskas buvo išsaugojęs XX a. pradžios art deco kalėdinių žaisliukų, kuriuos lankytojai galės pamatyti parodoje. Kalėdinėje parodoje taip pat bus eksponuojamas išskirtinis muziejaus eksponatas – eglutės žaisliukas „Mergaitė“, kurį muziejui dovanojo Kauno valstybinio lėlių teatro direktorius Sigitas Klibavičius, jį paveldėjęs iš močiutės Marijonos Gulbinienės, kurios keturių asmenų šeimoje augo trys vaikai.  Plačiau apie žaisliuką: http://www.krmuziejus.lt/menesio-eksponatas-kaledu-eglutes-zaisliukas-mergaite.

Pasak Kauno rajono muziejaus direktoriaus, Kalėdų eglutės žaisliukai iki XIX a. 10 deš. gaminti iš įvairiausių medžiagų: alavo, vatos, vilnos, kartono, popieriaus. „1890 m. Vokietijoje, Tiuringijos kalnuose esančiame Laušos kaimelyje, garsėjusiame stiklo amatininkais, buvo sukurti pirmieji stikliniai burbulai kalėdinėms eglutėms puošti. Po kurio laiko stiklo meistrai ėmė gaminti sudėtingesnius Kalėdų eglučių žaislus iš stiklo: obuolius, kriaušes ir kt. vaisius, sausainius, žmonių ir gyvūnų figūrėles. Tradicija Kalėdų eglutes puošti stikliniais žaisliukais išliko iki mūsų dienų“, – apie Kalėdų eglutės žaisliukų tradicijas pasakoja Z. Kalesinskas.

Nuo gruodžio 10 d. sodyboje šventinę nuotaiką kuria ir šviečiančios dekoracijos, pasimėgauti kūryba gruodžio 10, 16, 23, 30 d. ir sausio 6 d. 10–16 val. kviečia dirbtuvės „Kvapnus kalėdinis žaisliukas“. Tai visai šeimai skirta edukacinė veikla, kurios dalyviai kuria kalėdinius žaisliukus. Rankose sušildytas ir mąstant apie gražiausius linkėjimus dekoruotas dirbtuvių dalyvio kūrinys gali papuošti kalėdinę eglutę, tapti kalėdinės dovanos akcentu ar nedidele, bet šiltais linkėjimais apgaubta dovana. Kaina – 3 eur asmeniui.

Gruodžio 24 d., sekmadienį, 24 val. Obelynės dendrologiniame parke tradiciškai kūčių naktį įžiebiama Kalėdų eglė. 34 m aukščio, gamtoje auganti prof. Tado Ivanausko pasodinta eglė, yra aukščiausias Kalėdų medis Lietuvoje. Kūčių naktį ji sužimba šviečiančiomis girliandomis, o šakos nusidažo įvairiausiomis spalvomis. Kalėdų eglės įžiebimas Obelynėje jau tampa tradicija ir į šventę pritraukia lankytojus ne tik iš Akademijos, Kulautuvos, Zapyškio, Ringaudų, Kauno miesto, bet ir aplinkinių rajonų. Tradiciškai senajame paveldo sode atvykusieji turi galimybę išbandyti stebuklingų medžių burtus ir sužinoti, ar kitų metų svajonės ir norai išsipildys.