Raudondvario pilies XIX a. interjerai grafo B. H. Tiškevičiaus fotografijose

Džiaugiamės gausiai susirinkusiais į parodos „Raudondvario pilies XIX amžiaus interjerai grafo B. H. Tiškevičiaus fotografijose“ atidarymą ir aplankusiais muziejų šią ypatingą, Valstybės dieną.

Suskaičiavome, kad per liepos 6 dieną su grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus interjerų fotografijomis susipažino daugiau nei 1000 lankytojų.

Dėkojame parodos kuratoriui dr. Mariui Daraškevičiui už įdomų ir išsamų pasakojimą apie Raudondvario pilies interjerus. Ne vienas lankytojas, pildydamas atsiliepimą apie patirtis muziejuje, pažymėjo, kad gyvas pasakojimas perkėlė grafų Tiškevičių laikų Raudondvarį.

Pasak parodos kuratoriaus, Kauno rajono muziejui laikinai perduotų Gražinos ir Gedimino Petraičių rinkinio nuotraukų aukšta meninė kokybė ir gausa leidžia pasinerti į XIX amžiaus Lietuvos aristokratų kasdienybę ir tarsi vaikščioti iš vieno kambario į kitą: iš safyrinio salono žengti į baltąjį ir žiemos sodą, iš arabiško kambario pro slaptas duris įslinkti į garderobą ar net praverti grafienės miegamojo duris.

Fotografijos leidžia susipažinti su visomis svarbiausiomis pilies erdvėmis ir atskleidžia ampyro, romantizmo bei istorizmo laikotarpių interjerų puošybos madas, Tiškevičių skonį ir pomėgius. Raudondvario patalpų nuotraukas grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius tikriausiai rodydavo svečiams Paryžiuje, didžiuodamasis savo pilies prabanga ir puošnumu. Fotografijos didelio formato, labai geros kokybės. Įamžintas patalpas gražiai apšviečia pro langus krintanti šviesa. Grafas, 1875 m. perėmęs Raudondvario pilį ir ruošdamasis čia atsikraustyti gyventi su žmona, į rūmų atnaujinimą, sutvarkymą ir įrengimą įdėjo daug lėšų. Pakeitė kai kurių patalpų paskirtį, iš užsienio atvežė baldų. Atsirado daug naujų paveikslų, įvairių smulkmenų.

Kadangi apie rūmų įrengimą iki šiol žinoma tik iš inventorių knygų ir vėlesnių pasakojimų, interjerų nuotraukos yra ypatingas lobis Raudondvario pilies istorijos tyrinėtojams.

Vertiname ponios Gražinos Petraitienės dėmesį ir apsilankymą parodos atidaryme. Džiaugiamės Gražinos ir Gedimino Petraičių pasitikėjimu bei leidimu laikinai eksponuoti dalį jiems priklausančių vertingų rinkinio fotografijų.

Džiaugiamės galimybe lankytojams parodyti Kauno rajono muziejaus fonduose dėmesio laukusius eksponatus, kviečiame atvykti ir pasinaudoti galimybe juos pamatyti! Paroda vyks iki rugpjūčio 27 d.

Renginio nuoroda: https://fb.me/e/3KGuTi7xL.

Parengta pagal Dainiaus Junevičiaus sudarytą leidinį „Sugrįžimas. The homecoming: grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (1852–1935). 1891–1898 metų nuotraukos iš Gražinos ir Gedimino Petraičių rinkinio“.

Paroda Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris) lankoma III–VII, 10–17.30 val.

Alinos Butrimės nuotr.