ROMAS JUŠKELIS (1946–2016)

APLEISTA TVIRTOVĖ

Fotomenininkas Romas Juškelis savo parodinę veiklą pradėjęs 1977 m. pastoviai ieškojo, eksperimentavo ir galiausiai 1983 m. išvystė savo išskirtinį meninį stilių – mistinės formos, transformuota realybė, dirbtinės vitrinose besišypsančiųjų manekenų emocijos, degantis mus supantis pasaulis – tai tik nedaugelis temų, kurias menininkas atskleidė savo kūryboje. Domėjimasis moksline fantastika, nepaaiškinamais reiškiniais, mistika, buvo ta jėga, kuri vedė menininką į kūrybinę odisėją. Fotografijų ciklas „Apleista tvirtovė“ – tarsi paminklas praeičiai.

Kauno tvirtovės komplekse esantys fortai menininką patraukė architektūrinių formų įvairove, šviesos ir tamsos santykiu, istorine praeitimi. R. Juškelis domėjosi savo miesto istorija, mistinėmis vietomis, o Kauno fortai tuo metu buvo mažai lankomi ir menkai pažįstami. Tarybų sąjungos laikotarpiu Kauno tvirtovės fortai buvo naudojami kariuomenės reikmėms, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę, statiniai ištuštėjo, ir traukdavo menininkus neatrastomis ir neatskleistomis paslaptimis. R. Juškelis gimęs ir augęs Kauno senamiestyje, dar būdamas vaikas, mėgdavo slampinėti po fortus. Vėliau iš architekto Jono Lukšės gavo pilną sąrašą visų Kaune ir apie Kauną esančių tvirtovės komplekso statinių, todėl kelerius metus dirbo prie šio ciklo. A. Macijauskas taikliai apibūdino R. Juškelio fotografijų stilių, jį pavadinęs analitiniu, t.  y., skatinančiu perprasti tikrovę, ją skaidant į daugiau ar mažiau abstrahuotas formas. Šiuo stiliumi sukurti ir bene įspūdingiausi R. Juškelio darbai – Kauno fortų atvaizdai.

Menininką traukė fortų romantika, paslaptingumas ir akimirkos laikinumas. Tai, ką fotomenininkas įamžino savo fotografijose, po kurio laiko – nebeliko. Menininkas su nusivylimu pasakojo istoriją apie VIII–ajame forte buvusią prikabintą lentelę, jog lankytis forte pavojinga, nes čia yra nuskendusi mergaitė. Po kurio laiko lentelės nebeliko.

Nuolatinė kaita, nykimo grėsmė paskatino menininką įamžinti Kauno tvirtovės statinius ne tik estetiniu bet ir istoriniu aspektais. Skirmanto Valiulio nuomone R. Juškelis, sukūrė senųjų fortų pasakojimą, atskleidžiantį fortus kaip „architektūros dinozaurus“.

Parodos atidarymas: 2020 m. rugsėjo 11 d., penktadienį, 17 val. Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje.

Paroda veikia 2020 09 11 – 2020 10 04