Tarptautinė paroda CARPE DIEM

Kovo 15 d. Kauno rajono muziejuje atidaryta Tarptautinė paroda „Carpe Diem“. 

Parodos pavadinimas kviečia mėgautis akimirka. Autoriai tikisi, kad jų tapyba bei skulptūros padės žiūrovui sekundei stabtelėti ir patirti meną, godžiai įsisotinti įspūdžiais, pabūti akimirkoje, kurią pavyksta padovanoti vieni kitiems. Dabarties momento suvokimas, akimirkos sustabdymas, gebėjimas būti šią sekundę yra vertinga patirtis beprotiškai skubančiame pasaulyje.

Jungtinės tarptautinės parodos idėja jo kuratorei Živilei Vaičiukynienei kilo dar 2019 m. – kultūriniame lauke įvairiai užsimezgusios pažintys paskatino projekto sumanytoją ieškoti būdų, kaip šiuo metu aktyviai kuriančius kaimyninių šalių dailininkus pristatyti Lietuvos auditorijai. Projektui savo erdves pasiūlė Zyplių dvaras, kur kasmet rugpjūčio mėnesį pristatoma vis nauja paroda Carpe Diem vėliau visus metus keliauja po Lietuvą.

Šių metų  parodoje „Carpe Diem“ pristatomi tapybos ir skulptūros darbai sukurti 5 šalių menininkų. Net trečdalis autorių – iš Ukrainos (Alla Alekseeva, Leonid Bagriy,  Petro Bevza, Petro Lebedynets ir Anatolii Zhuk). Parodos kuratorė džiaugiasi, kad tokie autoriai, kaip ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelnęs dailininkas Petro Bevza, kurio kūriniai pastaruoju metu buvo pristatyti ir Vogue auditorijai ar Petro Lebedynets, kurio šiuolaikinio meno kūriniai yra įtraukti į ne vieno Europos muziejaus kolekcijas, pvz., Meno istorijos muziejus Vienoje, sutiko skolinti savo darbus parodai „Carpe Diem“.  

Apie kiekvieną iš autorių parodos kuratorė kalba su meile, kaip apie geriausią draugą: „Leonid Bagriy įdomus tuo, kad šalia tapybos, velniškai smalsių idėjų, virstančių įvairiausius kūrybininkus įtraukiančiais projektais, kuravimo yra ir cerkvių tapytojas“ pasakoja Ž. Vaičiukynienė. „Tai abstrakcijų kompozitorius, kuris kalbėdamas apie kūrybą žongliruoja žodžiais, nenustygstantis naujų idėjų generatorius ir mėgstantis kūrybines provokacijas asmuo dažnai pakviečiantis prie kuriamos naujos tapybos drobės vienu metu stoti kelis kūrėjus“.   

„Jei reikėtų įvardinti lietuvių mylimiausią „Carpe Diem“ parodų autorių, tai neabejotinai būtų Anatolii Zhuk, kurio beveik visi paveikslai po parodų lieka gyventi Lietuvoje. Nuostabiai ramus ir kryptingai kūrybingas žmogus, gyvenantis ir ieškantis kūrybos, besidalinantis savo žiniomis su jaunaisiais“ dalinasi Ž. Vaičiukynienė. „A. Zhuk, nuo 2016 m. rugsėjo mėn. dėsto Lvovo nacionalinės dailės akademijos akademinės tapybos katedroje, restauruoja dailės ir architektūros kūrinius, jo kūrinių yra privačiose kolekcijose Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, Turkijoje, Italijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Vokietijoje ir Ukrainoje“ – pristato dailininką parodos kuratorė. 

Parodoje galima susipažinti ir su 4 menininkų iš Lenkijos (Robert Bartel, Piotr Mastalerz, Krzysztof Ryfa, Bernadeta Sudnikowicz) darbais. „Krzysztof Ryfa – dailininkas, mokytojas, tarptautinių parodų, simpoziumų, plenerų kuratorius, „Nepriklausomos galerijos 33“, Ostrów Wielkopolski įkūrėjas. Šarmingas žmogus kvėpuojantis menu, savo gyvenimą dovanojantis kūrybai. Daugiau nei 10-metį organizuojantis tarptautinę menų parodą ALTERNATYWY 33, kuri kasmet apjungia per 100 autorių iš viso pasaulio“ – autorių pristato Ž. Vaičiukynienė. 

Ypač įdomūs kūrėjų, priklausančių akademiniam pasauliui, darbai. Štai Lodzės technikos universiteto Tekstilės architektūros instituto dėstytojas profesorius Piotr Mastalerz savo kūryboje daugiausia dėmesio skiria molbertinės tapybos darbams, kuriuos traktuoja kaip pagrindą labiau formaliems ieškojimams, kuriuose kompozicija, spalva ir tapyba yra autoriaus intelektinių ir dvasinių apmąstymų nešėjai. Tapybos veiklą laikydamas naujų koncepcijų inicijavimo plotme, jis apibrėžia savo meninį identitetą, kylantį iš vidinio poreikio naudoti spalvą jausmingai ir intuityviai. Profesorius smalsauja sekdamas religinės kūrybos pėdsakais šiuolaikinio meno atspindžiuose. Tuo tarpu skulptorius, profesorius Robert Bartel, Poznanės menų universitete dėsto regos psichofiziologiją, dailės terapiją ir kūrybinį vystymąsi bei sąmoningumu grįstą dailės terapiją. Yra surengęs trisdešimt keturias personalines ir keturiasdešimt aštuonias grupines parodas šalyje ir užsienyje (Vokietijoje, Šveicarijoje, Australijoje, Ukrainoje, Ispanijoje ir Portugalijoje). Taip pat užsiima dailės terapija, vadovaudama Terapijos per meną studijai Gniezno provincijos nervų ir psichikos ligonių ligoninėje. 

Be jau minėtų autorių parodoje pristatomi 4 lietuvių (Andrius Lik (skulptūra), Lina Urbanavičienė, Živilė Vaičiukynienė, Vaidas Žvirblis), taip pat kūrėjų iš Latvijos (Daiga Alise Freimane) bei Vokietijos (Lidia Krettek) tapybos darbai. „Pasaulio žmogus Vaidas Žvirblis, eilę metų gyvenęs Australijoje, yra laimėjęs vaikams skirtos gražiausios iliustracijos apdovanojimą, o Daiga Alise Freimane – latvė, dešimtmetį gyvenusi ir kūrusi Prancūzijoje. Visi jie – fantastiškai didelių istorijų įdomūs žmonės“ – sako parodos kuratorė Ž. Vaičiukynienė.  

Pasak Ž. Vaičiukynienės, visi parodoje „Carpe Diem“ suburti autoriai yra ne tik kūrėjai, bet ir aktyvūs meno skleidėjai, kurie imasi darbo su bendruomenėmis, imasi kuruoti įvairius meno projektus. „Tai žmonės – menas. Veikiausiai tai dar vienas gražus aspektas jungiantis juos visus“ – teigia ji. 

 Parodą Raudondvario pilyje galima aplankyti III-VII 10:00-17:30 val. iki balandžio 21 d.

 Dalinamės kovo 15 d.  Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje pristatytos tarptautinės parodos Carpe diem atidarymo akimirkomis, kurias užfiksavo Alina Butrimė.