GRAFO BENEDIKTO HENRIKO TIŠKEVIČIAUS FOTOGRAFIJOS STUDIJA

Raudondvario grafas Benediktas Henrikas Tiškevičius (Benedykt Henryk Tyszkiewicz, Beinoît Henri Tyszkiewicz, Benoît de Tyskiewicz, 1852–1935) – išskirtinė, tačiau dar nepakankamai pažinta Lietuvos kultūros istorijos asmenybė. Jis buvo neeilinė fotografijos meno figūra, vienas iš meninės fotografijos pirmtakų Lietuvoje ir pirmasis šalies keliautojas-fotografas. Lietuvą ir Prancūziją savaisiais namais laikęs fotografas nuo 1884 m. dalyvavo Prancūzų fotografų draugijos veikloje, nuo 1898 m. buvo prestižinio Paryžiaus fotoklubo narys. Nuo 1894 m. dalyvavo parodose, jo fotografijos publikuotos reprezentaciniuose prancūzų piktorializmo leidiniuose, parodų kataloguose, žurnaluose. B. H. Tiškevičiaus kūryba atitiko europines ano meto fotografijos tendencijas ir neturėjo analogų Lietuvoje. Daugelį dešimtmečių B. H. Tiškevičiaus, kaip fotografo, vardas Lietuvoje buvo beveik nežinomas, o kūrybinio palikimo fragmentai saugoti tik užsienyje. Manyta, kad visa kita negrįžtamai prarasta, todėl prieš keletą metų atrasta ir į Lietuvą sugrąžinta didžiulė jo kūrinių kolekcija tapo tikra sensacija ir papildė Lietuvos fotografijos istoriją naujais išskirtiniais štrichais.

Parodoje Grafo Benedikto Henriko Tiškevičiaus fotografijos studija analizuojami grafo B. H. Tiškevičiaus fotografijos ypatumai, meniniai ieškojimai ir pasiekimai, fotografinės kūrybos istoriniai ir šiuolaikiniai kontekstai. Jos branduolį sudaro fotografijos ir kitos vertybės iš Šiaulių Aušros muziejaus padalinio – Fotografijos muziejaus rinkinių ir Petraičių šeimos rinkinio. Eksponatus ir jų kopijas parodai taip pat suteikė Kauno rajono muziejus, Lietuvos nacionalinis dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Trakų istorijos muziejus, Kretingos muziejus, Palangos kurorto muziejus, MO muziejus, Niseforo Njepso (Nicephore Niepce) muziejus (Šalonas prie Sonos, Prancūzija), Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, Valstybinis muziejus (Rijksmuseum) (Amsterdamas, Nyderlandai), Nacionalinis muziejus Varšuvoje, Lenkijos nacionalinė biblioteka Varšuvoje, Varšuvos karališkosios pilies muziejus, Cechanoveckių (Ciechanowiecki) fondas (Lenkija), Jurgenas Štubė (Jürgen Stubbe, Vokietija), Gintautas Trimakas, Paulius ir Svajonė Stanikai.

Parodos kuratorė – Vilija Ulinskytė-Balzienė

Parodos rengimo Kauno rajono muziejuje koordinatorius – Zigmas Kalesinskas

Parodos audiovizualinės dalies koordinatoriai: Sigita Kupscytė, Valdas Ručinskas

Virtualios realybės parodos dalies koordinatorė – Teklė Tomkutė-Vaičiulienė

Parodos dizainas – UAB „ZET-Á-ZET“, informacinės grafikos dizaineris – Tadas Karpavičius

Viešinimo koordinatorė – Lina Liesienė


Paroda Kauno rajono muziejuje veikia 2022 07 06 – 2022 10 02.

Parodos atidarymas 2022 m. liepos 6 d., 15:00 val. Kauno rajono muziejuje, Raudondvario pilyje. Renginio metus bus filmuojama ir fotografuojama. Parodos atidarymo renginys nemokamas.