SKAIDRI ERDVĖ

Spalio 9 d. – gruodžio 13 d.
Kauno rajono muziejus

Stiklo meno paroda Skaidri erdvė festivalio Vitrum 2020 Pulsas kontekste siekia pajusti Baltijos šalių stiklo meno bendruomenės pulsą, įtakotą pastarųjų dvidešimties metų įvykių. 2000-aisiais buvo surengta pirmoji Vitrum Balticum paroda, subūrusi Lietuvos, Latvijos ir Estijos stiklo meno bendruomenę. Panašios kūrėjų galimybės, artimi asmeniniai ryšiai ir kontaktai visuomet siejo šių menininkų ratą. Bendruomenę jungė ne tik stiklo menas, bet neretai bičiulystė ar netgi savotiška brolystė. Būtent šios bendrystės dėka projektas nuosekliai stiprėjo, augo ir išliko itin aktualus mūsų geografiniam regionui. Pasaulyje vykstant socialiniams ir ekonominiams pokyčiams, kintant stiklo medžiagos reikšmei ir aktualumui, bendruomenė atsidūrė naujame šiandienos kontekste, kviečiančiame iš naujo permąstyti ir apibrėžti bendruomenės vaidmenį šiuolaikiniame mene. 2020 metų festivalis, vėl suburdamas trijų valstybių stiklo menininkus, kelia naujus tarpusavio santykių ir santykio su aplinka klausimus, kurie neatsiejami nuo šiandien aktualių socialinio neskaidrumo, informacinės visuomenės, gamtosaugos problemų.

Parodos pavadinimas Skaidri erdvė iškelia erdvės sąvoką, kurioje subjektai gali judėti atskirai ir būti bendros struktūros dalimi. Erdvė pasitelkiama, norint nustatyti, kokiu atstumu jie yra nutolę vienas nuo kito ir kaip tas atstumas įtakoja bendruomenės susijungimo matmenį. Tuo metu skaidrumo sąvoka, kaip pagrindinė stiklo medžiagos savybė, tampa perkeltiniu ryšio įvaizdinimu, apibūdinančiu nematomą sąsają tarp individo ir aplinkos, taip pat plečiančiu ar ribojančiu asmens galimybes. Žvelgiant plačiau, tai gali sietis su skaidrios visuomenės santykių parafraze. Skaidrumas – tai, ko mes siekiame skirtingais savo gyvenimo aspektais, pradedant nuo asmeninių santykių ir baigiant požiūriu į klimatą ir gamtą. Ši savybė tapo sąžiningumo sinonimu ir paprastai lemia žmonių tarpusavio pasitikėjimą. Didžioji dalis socialinių veiksmų vis dar yra užtemdyti neskaidrumo, tenkinančio tam tikros socialinės grupės poreikius. Tai lemia nelygybę ir socialinių grupių susiskaldymą, trukdo sukurti skaidresnius, labiau subalansuotus santykius šiuolaikinėje visuomenėje.

Menininkai:

Anda Munkevica, Ance Stipniece, Anna Varnase, Artūras Rimkevičius, Audronė Andrulevičienė, Domas Ignatavičius, Eglė Pilkauskaitė, Eeva Käsper, Gintarė Stašaitytė ir Lukas Šiupšinskas, Inita Emane, Irina Peleckienė, Julija Pociūtė, Mantas Mikutavičius, Maret Sarapu, Marta Ģibiete, Merle Kannus, Paulius Rainys, Remigijus Kriukas, Tiina Sarapu, Valda Verikaitė.

Paroda „Skaidri erdvė” spalio 9 d.– gruodžio 13 d. Kauno rajono muziejuje (Pilies takas 1, Raudondvaris, Kauno r.).

Spalio 9 d. 18:00 Parodos atidarymas ir Manto Mikutavičiaus karšto stiklo pasirodymas.

Lapkričio 7 d. 14:00 Ekskursija su menininkais.
Lapkričio 28 d. 14:00 Ekskursija su menininkais.


Paroda Skaidri erdvė – tai tarptautinio stiklo meno festivalio Vitrum 2020 Pulsas dalis. Vitrum 2020 festivalio tema – „Pulsas“. Šiuo žodžiu apibūdinamas skirtingų lygių intensyvumas, kuriuo mūsų kūnas reaguoja į gyvenimą. Pulsas – ritmiškas kraujo pumpavimas iš širdies į arterijas – gali būti ramus ar padažnėjęs. Jis pagreitėja reaguojant į išorinius dirgiklius – pavojų, susijaudinimą, aktyvumą ar negalavimą – ir grįžta į ramų, bet pastovų ritmą kūnui esant harmoningoje būsenoje.

Pulsas taip pat yra trumpa vibracija arba netikėtas, vis besikartojantis garsas. Šia prasme pulsas gali būti suprantamas kaip kūno funkcijos pamėgdžiojimas. Būtent tokį pulsą jaučiame, kai, susidūrę su nepatogiomis situacijomis, užginčijame nusistovėjusias taisykles: tas staigus, nors ir sunkus apsisprendimas padeda mums judėti į priekį siekiant įgyvendinti savo planus, net jei jaučiame grėsmę ar esame atsidūrę pavojuje. Tokiu atveju protas suvaldo kūną ir sugeba fizinį pavojaus signalą paversti jėga.

Šio festivalio metu daugiausia dėmesio skiriama būtent tokiam iššūkių įveikimui, akcentuojant jausmus ir reakcijas, kylančias tuomet, kai žmogus stumiamas už savo galimybių ribų. Akimirką, kai jo ramybę ir paklusnumą pakeičia įniršis ir pasipriešinimas, išbandomi skirtingi požiūriai ir elgesio strategijos, kuriuos būtų sunku pasiekti esant tylios ir ramios būsenos.

VITRUM 2020 PULSAS spalio 7 d.– gruodžio 13 d. Kaune.
Daugiau informacijos ir festivalio programa: www.vitrumfestival.com

Dalijamės akimirkomis iš 2020 m. spalio 9 d. įvykusio parodos „Skaidri erdvė“ atidarymo. Fotografijų autorė Gintarė Žaltauskaitė.