Naktis Obelynėje 2024

Daugelis vietos gyventojų memorialinę prof. Tado Ivanausko sodybą, ją supančius senojo paveldo obelų sodą bei dendrologinį parką puikiai žino ir yra juose lankęsi dieną. Tačiau kaip ši vieta atrodo naktį? Kokie kvapai, garsai, gyvūnai ir vabzdžiai čia karaliauja? Kviečiame drauge atrasti Obelynę naktį.

Programa:

20:00 val. Ekskursija-edukacija „Susidraugauk su Obelynės gamta“ (Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus pomologinio dendrologinio rinkinio saugotojas Simonas Stašaitis) / Ekskursija po H. ir T. Ivanauskų gyvenamąjį namą (Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas).

20:30 val. Augalų skleidžiami signalai (VDU Botanikos sodo pranešimas ir kvietimas į edukacinę veiklą palapinėje).

21:00 val. Paskaita „Taksidermija – mokslas ar menas? Iškamšų gamyba“ (Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus vyr. ekskursijų vadovė Audronė Kleišmantienė)

22:30 val. Žaidimas „Objektų medžioklė Obelynėje“

22:50 val. Paskaita „Nuo vabzdžio iki eksponato“  (Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologinio rinkinio  kuratorius Romas Ferenca)

23:35 – iki… Naktinis vabzdžių gaudymas Obelynės dendrologiniame parke (drauge su Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus entomologais)

Taip pat viso renginio metu:

  • Nemokamas Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus lankymas
  • „Pažvelk į augalijos pasaulį vabzdžių akimis“ VDU Botanikos sodo edukacinė veikla palapinėje. VDU Botanikos sodo edukatoriai kviečia netikėtam potyriui – pažvelgti į augalijos pasaulį vabzdžių akimis. Lankytojai sužinos, kaip augalai ir vabzdžiai bendrauja, kokias žinutes jie siunčia. Lankytojų laukia magiška kelionė su ultravioletinės šviesos žibintuvėliais sužinant, kaip augalai geba pritraukti vabzdžius ir kokie augalų skleidžiami signalai sako „stop!“.
  • „Kvapų“ edukacija – Lietuvos zoologijos sodo edukacinė veikla, kurios metu lankytojai turės galimybę susipažinti su gyvūnais per jų kvapus. Nakties tamsoje suprastėjus regėjimui pasitelksime uoslę, tad edukacijos metu lankytojai bus kviečiami pabandyti atpažinti kuris gyvūnas „kutena“ nosį, bus aiškinama šių kvapų svarba gyvūnų pasaulyje.
  • Cianotipijos edukacija-kūrybinės dirbtuvės. Dirbtuvių dalyviai pasitelkdami Obelynės parke surinktą gamtinę medžiagą sukurs po atvirutę-mėlyną atspaudą. Dėl savo paprastumo ir galimybių kūrybiškumui, cianotipijos technika įdomi ir patraukli įvairaus amžiaus žmonėms, todėl dirbtuvės puikiai tinkamos ir šeimoms su vaikais.
  • Pažintis su augaliniais ekstraktais. Lankytojai turės galimybę susipažinti su ekstrakcijos anglies dioksidu (CO2) technologija, tinkama augalinėms medžiagoms išgauti, prieskoniniais ekstraktais ir aliejais bei sudalyvauti kvapų atpažinimo žaidime (Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslo darbuotoja dr. Lina Dėnė).
  • Trumpoji šaltalankių uogų perdirbimo grandinė – nuo maisto iki kosmetikos. Lankytojai kviečiami sužinoti, kaip taikant CO2 ekstrakciją galima sumažinti maisto švaistymą. Susipažinsite su aukštos pridėtinės vertės produktais iš šalutinių maisto pramonės produktų ir jų taikymu rankų darbo kosmetikos gaminiuose (Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro doktorantė Viktorija Januškevičė).
  • Maisto namukas. Lietuviškų maisto produktų parduotuvėlė, vienijanti mažuosius gamintojus ir ūkininkus. Asortimentą sudaro ir maisto produktai, sukurti bendradarbiaujant kartu su mokslininkais. Tai liofilizuotos uogos, skanėstai be pridėtinio cukraus, riešutų kremai, karamelės, pagardai, užtepėlės, fermentuoti gėrimai, aštrūs padažai, sultys, sirupai, arbatos ir t.t. Daugiau www.maistonamukas.lt.
  • Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centro edukacija ir prisistatymas. Gervių origami dirbtuvės.

Renginio organizatorius: Kauno rajono muziejus.

Rėmėjai ir partneriai: Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, Lietuvos zoologijos sodas, VDU Botanikos sodas, Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras, Asociacija Nacionalinis maisto ūkio klasteris.

Šis renginys – Kauno rajono savivaldybės finansuojamų Šiuolaikinių seniūnijų projekto „Obelynė: gamtos ir kultūros metų ratu“ dalis.

Renginio metus bus fotografuojama ir filmuojama. Nuotraukos ir vaizdo įrašai bus naudojami renginio viešinimui.