JEAN COCTEAU

DEDIKACIJA PABLUI PIKASUI

Parodos kuratorius Vassili Kessaouri

Prancūzų menininkas Žanas Kokto (pranc. Jean Maurice Eugene Clement Cocteau, 1889–1963) – garsus romanistas, dramaturgas, kritikas, kompozitorius, scenografas, dailininkas, tapytojas, grafikos, peizažo ir keramikos dirbinių meistras ir netgi bokso vadybininkas, tačiau, paklaustas, visada save vadindavo poetu. Poeziją jis rašė visą savo gyvenimą. Tarptautiniu mastu pripažintas poetas ir iliustratorius, suvaidinęs įtakingą vaidmenį siurrealistiniame judėjime, Lietuvoje labiau žinomas, kaip prancūzų rašytojas ir kino režisierius. Jean Cocteau gyvenimui būdinga daugybė pakilimų ir nuopuolių. Jam nebuvo svetimas piktnaudžiavimas ir tragedija, dėl kurių jis pasitraukė į fantastišką ir nuostabų vaikišką pasaulį, neįprastą darbą, kurį būtų galima apibūdinti kaip XX amžiaus siurrealistinį filmą. J. Cocteau nesugebėjo atskirti realybės nuo fantazijos. Jis sutelkė dėmesį į svajingą gyvenimą ir atmetė visas liūdesio formas, kaip gynybos mechanizmą, pasinerdamas į Paryžiaus bohemą. Menininko darbai pilni siurrealizmo, psichoanalizės, kubizmo, jam įtaką darė katalikų religija ir opiumas.[1]

1915 metais Paryžiuje jis įkūrė leidybos namus, pavadintus „Editions de la Sirene“. Ši kompanija leido J. Cocteau kūrybą bei A. Stravinsko, E. Satie ir kompozitorių grupės, pasivadinusios „Šešetukas“ natas. 1917 metais jis susipažino su Pablo’u Picasso ir tapo labai artimais draugais – J. Cocteau netgi liudijo per Picasso vestuves.

Po Pirmojo pasaulinio karo Cocteau ėmė jungtis prie kubizmo judėjimo, vadindamas jį „Kvietimu grįžti: tvarka ir laisvė” (pranc. „Le Rappel à l’ordre: discipline et liberté”). Futurizmas, kuris aukštino mašinas, dinamiškumą, smurtą ir karą, buvo atmestas daugumos jo šalininkų. Grįžimas į tvarką buvo susijęs su klasicizmo ir tikroviškos tapybos atgimimu. Jis nutolo nuo kai kurių ankstesnių kontaktų, tačiau toliau palaikė draugystę su Pablo’u Picasso’u.

Dviejų didžiausių XX amžiaus menininkų ryšys ir abipusė įtaką atsiskleidžia originaliame Pablo Picasso litografijų aplanke „Picasso de 1916 à 1961“ (1962), įkvėptame Jean Cocteau, kuomet draugas paskatino švęsti 80-ąjį Picasso gimtadienį. Kai kurie jų nupiešti Cocteau eskizų stiliumi. Tuo tarpu Jean Cocteau sukūrė piešinių ciklą „Dessins“, įkvėptas Pablo Picasso. Tai originalūs ankstyvieji Jean’o Cocteau lino raižinių atspaudai, pasirašyti originaliu pieštuku – unikalūs ekzemplioriai iš pirmojo 625 atspaudų leidimo. 1923 m. Paryžiuje išspausdinti piešiniai gali būti teisėtai vadinami Picasso stiliaus piešiniais. Rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais šiuos unikalius Jean’o Cocteau piešinių atspaudus ir J. Cocteau dedikacijos P. Picasso’ui rankraštį galima pamatyti parodoje „Dedikacija Pablui Pikasui“. Šioje parodoje pristatome 72 originalius lino raižinių atspaudus, dedikuotus Pablo’ui Picasso. Kaip paliudijimas šios dedikacijos – paties Jean’o Cocteau rankraštis. Unikalus sutapimas, kai vienu metu galima pamatyti autoriaus rankraštį ir dedikacijos atspaudą.

Parengė Zigmas Kalesinskas

[1] https://www.rasyk.lt/rasytojai/jean-maurine-eugene-clement-cocteau.html

Kauno rajono muziejuje paroda lankoma nuo 2020 m. rugpjūčio 21 iki spalio 4 dienos, trečiadieniais–sekmadieniais nuo 10:00 iki 17:30 val. 
Bilieto kaina: 
5€ (suaugusiems), 
3€ (moksleiviams, studentams, senjorams, neįgaliesiems).​