Leono Striogos medžio skulptūrų lauko galerija „Lietuvos didieji“

Lapkričio 11 d., šeštadienį, profesoriaus Tado Ivanausko Obelynės sodyboje atidaryta Nacionalinės premijos laureato skulptoriaus Leono Striogos medžio skulptūrų lauko galerija „Lietuvos didieji“.

Leonas Vytautas Strioga gimė 1930 m. vasario 1 d. Medžiočiuose, Kurklių valsčiuje, mirė 2022 m. spalio 27 d. Kaune – skulptorius, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas. Dailininko kūrinių sąraše – portretai, figūrinės kompozicijos, dekoratyvinės skulptūros bei mažoji plastika. Leonas Strioga kurdamas medžio skulptūras iš beržo naudoja unikalią kapotinę techniką, sukuriančią savitą paviršiaus faktūrą.

Anot dailėtyrininkės, humanitarinių mokslų daktarės Giedrės Jankevičiūtės, L . Strioga kaip portretistas ima garsėti XX a. aštuntajame dešimtmetyje. „Skulptorius gana noriai pasakoja portretų priešistores, nes taip kartu pasineria į malonaus bendravimo prisiminimus. Strioga mėgsta klasifikuoti savo portretus remdamasis grynai formaliais kriterijais. Jeigu atsižvelgsime į bendruosius kūrinių vertinimo kriterijus, <…> pastebėsime, jog Striogos kultūros veikėjų atvaizdai pasirodo panašiu laiku kaip ir jaunesnės kartos dailininkų – Stanislovo Kuzmos, Mindaugo Navako charakteriniai portretai. Taigi jis tarsi žengia koja kojon su tuometiniais skulptūros novatoriais. Kad taip ir yra, nesunku įsitikinti apžvelgus Striogos portretinės kūrybos visumą“, – pastebi dailėtyrininkė.

„Dar viena specifinė Leono Striogos portretų sritis – imaginaciniai atvaizdai, kurių herojai yra skulptoriaus ypač gerbiami žmonės. Tai asmenys, kurie ne tik nusipelnė Lietuvos kultūrai, bet ir daro įspūdį savo mintimis bei darbais dailininkui. Jų nėra daug. Menininkų portretai Striogai, kaip ir kai kuriems kitiems lietuvių dailininkams, turėjo simbolinę prasmę“, – knygoje „Leonas Strioga“ įžvalgomis dalijasi humanitarinių mokslų daktarė G. Jankevičiūtė.

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas pasakoja, kad Obelynės parko lauko galerijos parodoje „Lietuvos didieji“ rodomi L. Striogos darbai priskirtini imaginaciniams atvaizdams. „Tai vos keletas skulptūrų, todėl tokių portretų tema bus toliau tęsiama, o L. Striogos skulptūros bus rodomos tol, kol išseks skulptoriaus palikimas, saugomas jo sūnaus Aido Striogos“, – kalba Z. Kalesinskas.

Parengta pagal: Leonas Strioga, sudarytoja ir teksto autorė G.Jankevičiūtė, Vilnius: Dailininkų sąjungos leidykla, 2004.

Renginio nuoroda: https://fb.me/e/4voHSV1JK.