Ketvirtoji šventė „Auginam Obelynę“ prasidėjo nuo spaustuvės dažais kvepiančios knygelės vaikams pristatymo

Šiais metais šventė „Auginam Obelynę“ prasidėjo nuo dar spaustuvės dažais kvepiančios knygelės vaikams „Tadukas, Tadas ir svajonių paukštė“ pristatymo  – knygos kūrėjus kalbino Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas. Knygos autorius – garsus Lietuvos gamtininkas, fotografas, laidų vedėjas ir rašytojas, per savo karjerą parašęs apie 100 knygų, Selemonas Paltanavičius. Drauge su Kauno rajono muziejumi parengtoje knygoje, garsaus vaikų rašytojo gamtininko Selemono Paltanavičiaus pasakojimas nukelia į XIX a. pabaigą bei XX a. ir supažindina su Tadu Ivanausku. Tai puikus pažintinis pasakojimas ne tik vaikams, bet ir visai šeimai, ieškančiai turiningo laisvalaikio su įtraukiančia ir kupina įdomių žinių apie Lietuvos istoriją knyga.

Po susitikimo ir diskusijos, knygos iliustracijų autorė Agnė Nananai vaikus pakvietė į įtraukiančias kūrybines dirbtuves. Kol jauniausieji renginio dalyviai su menininke kūrė savo svajonių paukštes, vyresnieji, lydimi prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos-memorialinio muziejaus pomologinio dendrologinio rinkinio saugotojo Simono Stašaičio, degustavo senojo paveldo sodo obuolius.

Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas atkreipia dėmesį, kad senasis Obelynės paveldo sodas yra vienas iš 25 Lietuvos ir 22 Latvijos ištyrinėtų senųjų sodų. „2018 m. tiriant 25 Lietuvos paveldo sodus, „Vilhelminių“ (sin. Kaizeris Vilhelmas) obelų veislę užfiksuota vienintelėje vietoje Lietuvoje – Obelynės vaismedžių sode. Čia auga devyni šios veislės medžiai, o iš viso iki mūsų dienų išlikusiame Obelynės paveldo sode auga 22 veislių obelys. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro filialo Sodininkystės ir daržininkystės instituto Babtuose mokslininkai nustatė Obelynėje augančių vaismedžių genomus ir šias žinias saugo instituto mokslinių tyrimų bazėje“, – apie Obelynės senojo paveldo sodo išskirtinumą pasakoja Z. Kalesinskas.

Susipažinusių su senojo paveldo sodu ar sukūrusių savo svajonių paukštę šventės dalyvių laukė tradiciškai pagrindinis šventės akcentas – sodinukų dovanojimas. Net ir dosniai prapliupęs lietus neišgąsdino laukiančių, kol iš dr. Kęstučio Malinausko rankų gaus po vieną Kauno rajono muziejaus dovanojamą sodinuką. Šiemet padovanota 100 obelaičių, įskiepytų iš senojo paveldo prof. T. Ivanausko sodo, sodinukų. Per šventės gyvavimo laikotarpį tokių sodinukų į akademiškių, ringaudiškių ir kitų vietos gyventojų kiemus bei sodus iškeliavo jau 260.

Po sodinukų dalybų ir dr. K. Malinausko paskaitos apie jų priežiūrą, laukė Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklis „Žalias žalias Obuoliukas“. Lietingam orui iš anksto pasiruošusių šventės dalyvių veidai išdavė, kad spektaklis suvirpino ir vaikų, ir suaugusių širdis. Kauno lėlių teatro aktoriai per lėlę, žaismę ir gyvą bendravimą kvietė žiūrovus į susitikimą su gamtos esybe, per kurią atsiveria visi būties klausimai. Anot režisieriaus A. Lebeliūno, šioje, atrodytų, paprastoje, nepamirštamoje istorijoje atsakymus ras kiekvienas pagal savo amžių ir suvokimą. Spektaklis apie pažinimo džiaugsmą, meilę ir praradimus skirtas visai šeimai: ir mamai, ir tėčiui, ir tarp jų sėdinčiam mažam, „žaliam obuoliukui“.

„LOKALI: made in Akademia“ direktorė Kristina Šiožinienė pastebi, kad „Kaunas ir Kauno rajonas – Europos kultūros sostinė 2022“ projekto metu 2020 m. Akademijos bendruomenės iniciatyva gimusi šventė „Auginam Obelynę“ tapo prof. Tado Ivanausko Obelynės sodybos tradicine švente, į kurią kviečiami susiburti artimiausių seniūnijų – Akademijos, Ringaudų ir kt. aplinkinių seniūnijų gyventojai bei bendruomenės.

Alinos Butrimės nuotr.